Miks valu eksisteerib ainult su peas (ja kuidas tugevat valu lahustada).

09.07.2018
Miks valu eksisteerib ainult su peas (ja kuidas tugevat valu lahustada).
Telli King of Spades siit


Tere! Mina olen Mikk King of Spadesist ja selles videos räägin, miks valu eksisteerib ainult su peas ja kuidas sa enda valu hetkega leevendada saad.

See varba ära löömine oli näitemäng, aga kui ma oleksin päriselt varba ära löönud, siis minu varvas valu ei oleks tundnud. Miks? Sest meie koed ei tunne valu.

Valuaisting genereeritakse hoopis aju poolt. Näiteks varba ära löömisega – närvid varbas tunnevad mingit suurt – tavalisest erinevat stimulatsiooni ja saadavad selle signaali ajju. Aju üritab meie jaoks panna kokku pilti, mis juhtus. Ta võtab arvesse ümbruskonda, meie liikumist, mineviku kogemusi ja veel erinevaid talle teadaolevaid faktoreid ning otsustab siis, kas see stimulatsioon võis olla meile potentsiaalselt ohtlik, projitseerides vastavalt sellele ka ohusignaali – valu, sellesse kohta, kust närviimpulss tuli.

Valu on niisiis sinu aju tõlgendamise küsimus, kusjuures turvalises keskkonnas, kus sa oled kindel, et midagi hullu juhtuda ei saa, koged sa valu vähem intensiivsena kui ebaturvalises keskkonnas.

See kõik on vajalik ellu jäämiseks ning see ju ongi aju peamine ülesanne – meid elus hoida. Probleem on aga selles, et peale mõnd traumeerivat juhtumit võib aju muutuda kunagi trauma saanud kohtade osas ülikaitsvaks ning tõlgendada ka väga kerget ohusignaali kui vajadust seda kohta kaitsta ning tulistada välja ebaproportsionaalselt suur valuaisting.

Mina näiteks astusin lapsena roostes naela läbi labajala ning ka peale seda, kui haav oli paranenud, olin ülitundlik iga sealt tuleva stimulatsiooni osas. Nii hakkasin ma käies oma jalga teistmoodi sättima ja vaadates, kuidas mu kingatallad kuluvad, on see kõnnak mul siiani sees.

Aga peamine probleem on kroonilised valud, kus aju projitseerib sageli valu suuremana kui asi väärt ning elukvaliteedi koha pealt ei ole enam probleemiks trauma või põletik, vaid valuaisting ise.

Kuigi valu on su aju omalooming ja teinekord tema poolt ka valesti tõlgendatud, ei tähenda see, et sa peaksid valu eirama. Tihti on valuaisting tõene ja kaitseb meid. Vahel aga aga takistab ta tegemast asju, mida me peame tegema ja tõmbab elukvaliteeti alla.

Tahangi sulle anda kaks tehnikat, kuidas sa saad oma valuaistingut oluliselt leevendada.
 

 1. Enesekindlus ja hetkes olek (ing. k. mindfulness). Uuringud näitavad, et enesekindlus ja vaimne ettevalmistus valu talumiseks aitab seda tunda väiksemana kui muidu. See on just sihiliku füüsilise töö puhul oluline – oled sa kahevõitleja või pead tõstma mingit terava servaga rasket eset ja tead juba ette, et see hakkab su näppudele haiget tegema. Nii aitab siinkohal teadlik ja intensiivne õigete mõtete ning meeleolu sugestioon.

 2. Ootamatu valu puhul, näiteks lööd end kuskile ära, on meditatsioonis hästi lihtne praktika. Kohe peale valuaistingu tekkimist proovi mõttes üles leida see koht, mis kõige rohkem valutab ja seda ruutmillimeetri täpsusega. Sellest ei piisa, et oled varba ära löönud ja ütled, et valutab varvas. Kust täpselt? Selline ärkvelolek ja probleemi tuumani minek toob endaga kaasa huvitava fenomeni – kui aju on valu üle võimendanud, hakkab see no. valu epitsenter ringi liikuma ning koheselt leevenema. Mina olen enda migreeni peavalusid niimoodi mõttes taga ajanud ja väga suure eduga – õigel ajal jaole saades muudab see vähemalt minul migreeni kordades lihtsamini talutavaks.


Valu on illusioon ja meie kaitsemehhanism. Kui närvid saavad mingi kõvema stimulatsiooni, siis saadavad nad ajju signaali - küsimuse, et mis juhtus? Ja aju üritab hetkega sellele vastuse leida, võttes arvesse ümbruskonda, seda, kas midagi sarnast sellises kehaosas on varem juhtunud ja mis siis sai...ja asetab kõik selle konteksti. Ja vastavalt sellele, kui tõsiseks ta sündmust peab, tekitab ta ka valutunde selles kohas, kust ta signaali sai. Teinekord paneb mööda ja hindab olukorda valesti.

Probleem on kroonilise valuga või siis, kui kunagine trauma jääb valu edasi projitseerima.

Kui kardad jalga ära lüüa, siis projitseerib aju selle valu suuremana - expectations.

Mida rohkem sa valu oled tundnud, seda ebatäpsemaks valuaistingud muutuvad - ei suuda enam aru saada täpselt, kust valutab.

Oled skeptiline?

See on mõistetav ja mõistlik, kuna toidulisanditurg on täis tooteid, mille kvaliteet ja toime on küsitavad. King of Spadesi aluspõhimõteteks on aga ausus ja läbipaistvus.

Veendu selles ise, klõpsates allpool asuvatele sind huvitavatele küsimustele ning luba mul isiklikult lahti seletada, kas ja kuidas saab King of Spades sulle abiks olla. Minu mehesõna.

Mikk-Alvar Olle
King of Spades asutaja

 

Vaata, kuidas King of Spades sind aidata saab
Klõpsa videoakna all asuvatele sulle olulistele küsimustele ja meie asutaja Mikk vastab sulle.

play_arrowKuidas mina King of Spadesist kasu saan?1:31

play_arrowKui kiiresti ma mõjusid tunnen?0:36

play_arrowKas tervislikust toitumisest ei piisa?0:25

play_arrowKas King of Spades on teaduspõhine?0:43

play_arrowKas ma peangi jääma King of Spadesi võtma?0:48

play_arrowKuidas King of Spadesi toodetakse?0:52

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Kõik, mida pead teadma mehelikult tervislikust toitumisest

Kõik, mida pead teadma mehelikult tervislikust toitumisest

04.07.2017
Üldine teadlikkus tervislikust toitumisest on absurdselt madal. Tihti kas ei teata üldse midagi ja valitseb suhtumine, et niikuinii on kõik kahjulik...
[...]
Kas kriitika halvab sageli ka sind?

Kas kriitika halvab sageli ka sind?

16.07.2018
Asi, millest tänapäeva maailmas puudu ei ole, on kriitika. Peamiselt tänu sotsiaalmeedia platvormidele on igal inimesel hääletoru, millega oma negatiivset arvamust avaldada...
[...]
Võitle kui härrasmees! Profipoksija Rain Karlson näitab põhilisi kaitse- ja ründevõtteid poksis.

Võitle kui härrasmees! Profipoksija Rain Karlson näitab põhilisi kaitse- ja ründevõtteid poksis.

06.06.2017
Härrasmeheliku elustiili juurde käib paratamatult ka oskus enda eest seista ja ennast kaitsta ka siis, kui asjad tuliseks lähevad.
[...]
Veel hullem kui suitsetamine? See pole ju võimalik...

Veel hullem kui suitsetamine? See pole ju võimalik...

18.02.2019
Seda, kui raskelt mõjub krooniline suitsetamine mehe tervisele, teame kõik. Samas ei räägita üldse sellest, mis on enneaegse suremuse riski arvestades 3(!) korda ohtlikum kui suitsetamine.
[...]
Sina versus Defender - teeme võidu!

Sina versus Defender - teeme võidu!

28.05.2018
Ehk  mäletad  –  eelmise  aasta  lõpus  tutvustas  Mikk  enda  äsja  soetatud  Land  Rover  Defenderit,  mille  seisukord  oli  kõike  muud  kui  hea...
[...]
Sinu kõige tähtsamad viis sekundit päevas, iga päev!

Sinu kõige tähtsamad viis sekundit päevas, iga päev!

24.07.2017
Selles videos tahan ma sulle tutvustada sinu päeva kõige olulisemat viite sekundit, mis koheselt alandab stressitaset, distantseerib sind su igapäevaprobleemidest...
[...]
Kaitse end kui härrasmees! Profipoksija Rain Karlson tutvustab kaitsetehnikaid poksis.

Kaitse end kui härrasmees! Profipoksija Rain Karlson tutvustab kaitsetehnikaid poksis.

02.07.2018
Elu on täis ootamatuid olukordi – meeldivate kõrval ka ebameeldivaid. Härrasmeestena proovime iga arusaamatust rahulikult ning lõpuni sõnadega lahendada, kuid...
[...]
Kas sina elad mõtestatud elu? Raamatusoovitus!

Kas sina elad mõtestatud elu? Raamatusoovitus!

20.03.2018
Oled sa nõus, et meest käivitavaks jõuks ei ole mitte naudinguiha, nagu arvas Freud ega võimuiha, mida väitis Adler, vaid soov elada mõtestatud ja eesmärgipärast elu?
[...]