Miks valu eksisteerib ainult su peas (ja kuidas tugevat valu lahustada).

09.07.2018
Miks valu eksisteerib ainult su peas (ja kuidas tugevat valu lahustada).
Telli King of Spades siit


Tere! Mina olen Mikk King of Spadesist ja selles videos räägin, miks valu eksisteerib ainult su peas ja kuidas sa enda valu hetkega leevendada saad.

See varba ära löömine oli näitemäng, aga kui ma oleksin päriselt varba ära löönud, siis minu varvas valu ei oleks tundnud. Miks? Sest meie koed ei tunne valu.

Valuaisting genereeritakse hoopis aju poolt. Näiteks varba ära löömisega – närvid varbas tunnevad mingit suurt – tavalisest erinevat stimulatsiooni ja saadavad selle signaali ajju. Aju üritab meie jaoks panna kokku pilti, mis juhtus. Ta võtab arvesse ümbruskonda, meie liikumist, mineviku kogemusi ja veel erinevaid talle teadaolevaid faktoreid ning otsustab siis, kas see stimulatsioon võis olla meile potentsiaalselt ohtlik, projitseerides vastavalt sellele ka ohusignaali – valu, sellesse kohta, kust närviimpulss tuli.

Valu on niisiis sinu aju tõlgendamise küsimus, kusjuures turvalises keskkonnas, kus sa oled kindel, et midagi hullu juhtuda ei saa, koged sa valu vähem intensiivsena kui ebaturvalises keskkonnas.

See kõik on vajalik ellu jäämiseks ning see ju ongi aju peamine ülesanne – meid elus hoida. Probleem on aga selles, et peale mõnd traumeerivat juhtumit võib aju muutuda kunagi trauma saanud kohtade osas ülikaitsvaks ning tõlgendada ka väga kerget ohusignaali kui vajadust seda kohta kaitsta ning tulistada välja ebaproportsionaalselt suur valuaisting.

Mina näiteks astusin lapsena roostes naela läbi labajala ning ka peale seda, kui haav oli paranenud, olin ülitundlik iga sealt tuleva stimulatsiooni osas. Nii hakkasin ma käies oma jalga teistmoodi sättima ja vaadates, kuidas mu kingatallad kuluvad, on see kõnnak mul siiani sees.

Aga peamine probleem on kroonilised valud, kus aju projitseerib sageli valu suuremana kui asi väärt ning elukvaliteedi koha pealt ei ole enam probleemiks trauma või põletik, vaid valuaisting ise.

Kuigi valu on su aju omalooming ja teinekord tema poolt ka valesti tõlgendatud, ei tähenda see, et sa peaksid valu eirama. Tihti on valuaisting tõene ja kaitseb meid. Vahel aga aga takistab ta tegemast asju, mida me peame tegema ja tõmbab elukvaliteeti alla.

Tahangi sulle anda kaks tehnikat, kuidas sa saad oma valuaistingut oluliselt leevendada.
 

  1. Enesekindlus ja hetkes olek (ing. k. mindfulness). Uuringud näitavad, et enesekindlus ja vaimne ettevalmistus valu talumiseks aitab seda tunda väiksemana kui muidu. See on just sihiliku füüsilise töö puhul oluline – oled sa kahevõitleja või pead tõstma mingit terava servaga rasket eset ja tead juba ette, et see hakkab su näppudele haiget tegema. Nii aitab siinkohal teadlik ja intensiivne õigete mõtete ning meeleolu sugestioon.

  2. Ootamatu valu puhul, näiteks lööd end kuskile ära, on meditatsioonis hästi lihtne praktika. Kohe peale valuaistingu tekkimist proovi mõttes üles leida see koht, mis kõige rohkem valutab ja seda ruutmillimeetri täpsusega. Sellest ei piisa, et oled varba ära löönud ja ütled, et valutab varvas. Kust täpselt? Selline ärkvelolek ja probleemi tuumani minek toob endaga kaasa huvitava fenomeni – kui aju on valu üle võimendanud, hakkab see no. valu epitsenter ringi liikuma ning koheselt leevenema. Mina olen enda migreeni peavalusid niimoodi mõttes taga ajanud ja väga suure eduga – õigel ajal jaole saades muudab see vähemalt minul migreeni kordades lihtsamini talutavaks.


Valu on illusioon ja meie kaitsemehhanism. Kui närvid saavad mingi kõvema stimulatsiooni, siis saadavad nad ajju signaali - küsimuse, et mis juhtus? Ja aju üritab hetkega sellele vastuse leida, võttes arvesse ümbruskonda, seda, kas midagi sarnast sellises kehaosas on varem juhtunud ja mis siis sai...ja asetab kõik selle konteksti. Ja vastavalt sellele, kui tõsiseks ta sündmust peab, tekitab ta ka valutunde selles kohas, kust ta signaali sai. Teinekord paneb mööda ja hindab olukorda valesti.

Probleem on kroonilise valuga või siis, kui kunagine trauma jääb valu edasi projitseerima.

Kui kardad jalga ära lüüa, siis projitseerib aju selle valu suuremana - expectations.

Mida rohkem sa valu oled tundnud, seda ebatäpsemaks valuaistingud muutuvad - ei suuda enam aru saada täpselt, kust valutab.

Oled skeptiline?

See on mõistetav ja mõistlik, kuna toidulisanditurg on täis tooteid, mille kvaliteet ja toime on küsitavad. King of Spadesi aluspõhimõteteks on aga ausus ja läbipaistvus.

Veendu selles ise, klõpsates allpool asuvatele sind huvitavatele küsimustele ning luba mul isiklikult lahti seletada, kas ja kuidas saab King of Spades sulle abiks olla. Minu mehesõna.

Mikk-Alvar Olle
King of Spades asutaja

 

Vaata, kuidas King of Spades sind aidata saab
Klõpsa videoakna all asuvatele sulle olulistele küsimustele ja meie asutaja Mikk vastab sulle.

play_arrowKuidas mina King of Spadesist kasu saan?1:31

play_arrowKui kiiresti ma mõjusid tunnen?0:36

play_arrowKas tervislikust toitumisest ei piisa?0:25

play_arrowKas King of Spades on teaduspõhine?0:43

play_arrowKas ma peangi jääma King of Spadesi võtma?0:48

play_arrowKuidas King of Spadesi toodetakse?0:52

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Sinu kõige tähtsamad viis sekundit päevas, iga päev!

Sinu kõige tähtsamad viis sekundit päevas, iga päev!

24.07.2017
Selles videos tahan ma sulle tutvustada sinu päeva kõige olulisemat viite sekundit, mis koheselt alandab stressitaset, distantseerib sind su igapäevaprobleemidest...
[...]
Neli arenguetappi purunematuks vaimuks. Millises sina neist oled?

Neli arenguetappi purunematuks vaimuks. Millises sina neist oled?

13.06.2017
Nagu sa tead, siis King of Spadesi tunnuslause on “Purunematu keha ja vaim”. Tugev keha on asi, millest meil on kontseptuaalselt lihtne...
[...]
Mitte suitsetamine ega ülekaal pole tänapäeva meeste suurim terviserisk, vaid...

Mitte suitsetamine ega ülekaal pole tänapäeva meeste suurim terviserisk, vaid...

13.03.2017
Kuigi see võib kõlada esoteeriliselt, siis suurimaks terviseriskiks, hoolimata su säravast karjäärist ja toredast perekonnast, on psühholoogiline - üksildustunne.
[...]
Lennukilt maha värske ja energilisena? Kuidas see võimalik on?

Lennukilt maha värske ja energilisena? Kuidas see võimalik on?

08.05.2017
Kuidas olla ka lennureisi lõpus värske ja energiline ja mitte tavapäraselt punaste silmade, seedeprobleemide ja paistes jalgadega.
[...]
Sulle olulist teadusmaailmast

Sulle olulist teadusmaailmast

23.01.2017
Resveratrool ning viinamarjaseemne ekstrakt King of Spadesis parandavad tähelepanuvõimet ja lühimälu ning aitavad vältida vaimse võimekuse langust.
[...]
Miks sportlikud mehed siiski sageli haigestuvad (ja miks see OK on)

Miks sportlikud mehed siiski sageli haigestuvad (ja miks see OK on)

13.03.2017
Kui sport on tervisele kasulik, siis miks väga sportlikud mehed ei ole tervemad, vaid teglikult isegi haigemad kui istuva eluviisiga sookaaslased?
[...]
Mobiilirakendused purunematu keha ja vaimu saavutamiseks

Mobiilirakendused purunematu keha ja vaimu saavutamiseks

10.02.2017
Mikk räägib millised rakendused tema enda telefonis on ning kuidas need aitavad olla tugevamad, fokusseeritumad ja tervemad.
[...]
2 minutiga ümbritseva negatiivsuse ja hüsteeria vastu

2 minutiga ümbritseva negatiivsuse ja hüsteeria vastu

16.04.2019
Nagu ehk tead, siis meie inimliigina märkame rohkem negatiivset kui positiivset ja sellel on väga lihtne ning evolutsiooniliselt oluline põhjus...
[...]