Miks valu eksisteerib ainult su peas (ja kuidas tugevat valu lahustada).

09.07.2018
Miks valu eksisteerib ainult su peas (ja kuidas tugevat valu lahustada).
Telli King of Spades siit


Tere! Mina olen Mikk King of Spadesist ja selles videos räägin, miks valu eksisteerib ainult su peas ja kuidas sa enda valu hetkega leevendada saad.

See varba ära löömine oli näitemäng, aga kui ma oleksin päriselt varba ära löönud, siis minu varvas valu ei oleks tundnud. Miks? Sest meie koed ei tunne valu.

Valuaisting genereeritakse hoopis aju poolt. Näiteks varba ära löömisega – närvid varbas tunnevad mingit suurt – tavalisest erinevat stimulatsiooni ja saadavad selle signaali ajju. Aju üritab meie jaoks panna kokku pilti, mis juhtus. Ta võtab arvesse ümbruskonda, meie liikumist, mineviku kogemusi ja veel erinevaid talle teadaolevaid faktoreid ning otsustab siis, kas see stimulatsioon võis olla meile potentsiaalselt ohtlik, projitseerides vastavalt sellele ka ohusignaali – valu, sellesse kohta, kust närviimpulss tuli.

Valu on niisiis sinu aju tõlgendamise küsimus, kusjuures turvalises keskkonnas, kus sa oled kindel, et midagi hullu juhtuda ei saa, koged sa valu vähem intensiivsena kui ebaturvalises keskkonnas.

See kõik on vajalik ellu jäämiseks ning see ju ongi aju peamine ülesanne – meid elus hoida. Probleem on aga selles, et peale mõnd traumeerivat juhtumit võib aju muutuda kunagi trauma saanud kohtade osas ülikaitsvaks ning tõlgendada ka väga kerget ohusignaali kui vajadust seda kohta kaitsta ning tulistada välja ebaproportsionaalselt suur valuaisting.

Mina näiteks astusin lapsena roostes naela läbi labajala ning ka peale seda, kui haav oli paranenud, olin ülitundlik iga sealt tuleva stimulatsiooni osas. Nii hakkasin ma käies oma jalga teistmoodi sättima ja vaadates, kuidas mu kingatallad kuluvad, on see kõnnak mul siiani sees.

Aga peamine probleem on kroonilised valud, kus aju projitseerib sageli valu suuremana kui asi väärt ning elukvaliteedi koha pealt ei ole enam probleemiks trauma või põletik, vaid valuaisting ise.

Kuigi valu on su aju omalooming ja teinekord tema poolt ka valesti tõlgendatud, ei tähenda see, et sa peaksid valu eirama. Tihti on valuaisting tõene ja kaitseb meid. Vahel aga aga takistab ta tegemast asju, mida me peame tegema ja tõmbab elukvaliteeti alla.

Tahangi sulle anda kaks tehnikat, kuidas sa saad oma valuaistingut oluliselt leevendada.
 

  1. Enesekindlus ja hetkes olek (ing. k. mindfulness). Uuringud näitavad, et enesekindlus ja vaimne ettevalmistus valu talumiseks aitab seda tunda väiksemana kui muidu. See on just sihiliku füüsilise töö puhul oluline – oled sa kahevõitleja või pead tõstma mingit terava servaga rasket eset ja tead juba ette, et see hakkab su näppudele haiget tegema. Nii aitab siinkohal teadlik ja intensiivne õigete mõtete ning meeleolu sugestioon.

  2. Ootamatu valu puhul, näiteks lööd end kuskile ära, on meditatsioonis hästi lihtne praktika. Kohe peale valuaistingu tekkimist proovi mõttes üles leida see koht, mis kõige rohkem valutab ja seda ruutmillimeetri täpsusega. Sellest ei piisa, et oled varba ära löönud ja ütled, et valutab varvas. Kust täpselt? Selline ärkvelolek ja probleemi tuumani minek toob endaga kaasa huvitava fenomeni – kui aju on valu üle võimendanud, hakkab see no. valu epitsenter ringi liikuma ning koheselt leevenema. Mina olen enda migreeni peavalusid niimoodi mõttes taga ajanud ja väga suure eduga – õigel ajal jaole saades muudab see vähemalt minul migreeni kordades lihtsamini talutavaks.


Valu on illusioon ja meie kaitsemehhanism. Kui närvid saavad mingi kõvema stimulatsiooni, siis saadavad nad ajju signaali - küsimuse, et mis juhtus? Ja aju üritab hetkega sellele vastuse leida, võttes arvesse ümbruskonda, seda, kas midagi sarnast sellises kehaosas on varem juhtunud ja mis siis sai...ja asetab kõik selle konteksti. Ja vastavalt sellele, kui tõsiseks ta sündmust peab, tekitab ta ka valutunde selles kohas, kust ta signaali sai. Teinekord paneb mööda ja hindab olukorda valesti.

Probleem on kroonilise valuga või siis, kui kunagine trauma jääb valu edasi projitseerima.

Kui kardad jalga ära lüüa, siis projitseerib aju selle valu suuremana - expectations.

Mida rohkem sa valu oled tundnud, seda ebatäpsemaks valuaistingud muutuvad - ei suuda enam aru saada täpselt, kust valutab.

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Viis härrasmehelikku ideed, mida jõulumees sulle kinkida võiks!

Viis härrasmehelikku ideed, mida jõulumees sulle kinkida võiks!

04.12.2017
Jõulud on lähenemas ja sellega tuleb lähedastelt paratamatult küsimusi – mida sa jõuludeks soovid?
[...]
Kas kriitika halvab sageli ka sind?

Kas kriitika halvab sageli ka sind?

16.07.2018
Asi, millest tänapäeva maailmas puudu ei ole, on kriitika. Peamiselt tänu sotsiaalmeedia platvormidele on igal inimesel hääletoru, millega oma negatiivset arvamust avaldada...
[...]
Kas sinu otsuseid juhib TITA?

Kas sinu otsuseid juhib TITA?

26.02.2018
Sedakorda annab Mikk võimsa võtme märkamaks, kas sinu otsuseid juhib TITA ehk Teiste Inimeste Tunnustav Arvamus.
[...]
Asenda oma mehine hommikusöök just sellega!

Asenda oma mehine hommikusöök just sellega!

01.08.2018
Soe suveilm toob endaga kaasa lisaks D-vitamiini varude täitmisele aga ka kaks olulist muutust meie suutlikkust oluliselt mõjutavas teguris – söömises.
[...]
Aastalõpu väljakutse: 1. jaanuari hommikul talisuplema

Aastalõpu väljakutse: 1. jaanuari hommikul talisuplema

30.11.2018
Soovid sa varsti algavale uuele aastale anda varasemast hoopis võimsama avapaugu, mis suure tõenäosusega tähendab sulle ka parajat eneseületust?
[...]
Kõik, mida pead teadma mehelikult tervislikust toitumisest

Kõik, mida pead teadma mehelikult tervislikust toitumisest

04.07.2017
Üldine teadlikkus tervislikust toitumisest on absurdselt madal. Tihti kas ei teata üldse midagi ja valitseb suhtumine, et niikuinii on kõik kahjulik...
[...]
Miku mentorid – mitu tundi puhast kulda!

Miku mentorid – mitu tundi puhast kulda!

24.04.2018
Seekordses videos on mul ainult sisse juhatav ja põgusalt tutvustav roll ning peategelasteks on hoopis kaks minu (virtuaalset) mentorit.
[...]
Füsioterapeut Georg Laasiku viis harjutust King of Spadesi meestele

Füsioterapeut Georg Laasiku viis harjutust King of Spadesi meestele

13.11.2017
Pikad autosõidud, koosolekutel ja töölaua taga istumised ning muud sundasendid on tänapäeval paratamatus. Need aga tekitavad pihaspingeid...
[...]