Unes õppimine on võimalik

05.03.2019
Unes õppimine on võimalik
Telli King of Spades siit


Oled ka sina mõelnud, kui kahju on, et Aldous Huxley 1960-ndatel välja käidud ulmeidee, et inimene on võimeline õppima ka magades – hüpnopeedia – ei vasta tõele.... või kas ei vasta?

Paljud meist on kunagi kooli ajal õppinud keeli, mille hilisem ülivähene praktika on taseme uuesti sisuliselt nulli viinud.

Kuna aga võõrkeelte valdamine on asi, millele üks härrasmees võiks rõhku panna, siis heaks meetodiks hakata vanu asju uuesti meelde tuletama, on igapäevaselt korrata-õppida 100 uut sõna ja see on raske – nii aja leidmise kui progresseerumise koha pealt. Nii olekski suurepärane, kui me suudaks ka unes nn. passiivselt õppida. See teeks protsessi oluliselt tõhusamaks.

Veidi süvenemist teadusuuringutes ja tuleb välja, et juba 2014. aastast alates on mitmed uuringud näidanud, et päeval õpitud sõnavara une ajal üle kuulamine aitab nende kinnistumisele oluliselt kaasa. Hämmastav – see muudab asju oluliselt!

Et sellest veel vähe oleks, siis Berni ülikooli teadlased suutsid vaid kuu aega tagasi esimese linnukesena näidata, et unes täiesti uue sõnavara omandamine on samuti võimalik. Ja seda peeti varasemalt ilmvõimatuks.

Katses osalenutele lasti une ajal keelepaare, kus esimene sõna oli väljamõeldud keeles ja teine saksa keeles. Ärkvel olles suutsid katsealused aga juhusest parema täpsusega neid tehissõnu sõnu kategoriseerida, kuuldes neid nüüd enda teada alles esimest korda.

Selge, et see õppimine polnud sama tõhus kui ärkvelolekul ning on vaja veel uuringuid, mis sama efekti suudaks korrata, kuid kogu selle info valguses – proovi vähemalt oma lõunauinakud produktiivsemaks muuta, hoides klapid peas ning pannes oma lindistusse juba õpitud võõrkeelsete sõnade hulka ka enda jaoks uusi. Teadusele tuginedes kiirendad nii oma õppeprotsessi märgatavalt, selleks lisa-ärkvelolekuaega pühendamata.

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
  1. Implicit Vocabulary Learning during Sleep Is Bound to Slow-Wave Peaks. Züst et al., 2019, Current Biology 29, 541–553 February 18, 2019

  2. Boosting Vocabulary Learning by Verbal Cueing During Sleep. Schreiner T1, Rasch B2. Cereb Cortex. 2015 Nov;25(11):4169-79. doi: 10.1093/cercor/bhu139. Epub 2014 Jun 23.

  3. Memory Consolidation Is Linked to Spindle-Mediated Information Processing during Sleep. Caireny et al. Current Biology 28, 948-954

  4. S.A. Cairney, J.M. Sobczak, S. Lindsay, M.G. Gaskell Mechanisms of memory retrieval in slow-wave sleep Sleep, 40 (2017)

  5. J.D. Rudoy, J.L. Voss, C.E. Westerberg, K.A. Paller Strengthening individual memories by reactivating them during sleep Science, 326 (2009), p. 1079

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Hinga nagu Ameerika eriüksuslane (ja Hollandi imemees)

Hinga nagu Ameerika eriüksuslane (ja Hollandi imemees)

23.01.2017
Kuidas muuta vaid hingamisega stressitaset, end pingelisteks olukordadeks ette valmistada ning tugevdada immuunsüsteemi – seda kõike läbi hingamise?
[...]
Miks valu eksisteerib ainult su peas (ja kuidas tugevat valu lahustada).

Miks valu eksisteerib ainult su peas (ja kuidas tugevat valu lahustada).

09.07.2018
Teadsid  sa  aga,  et  valu  ei  teki  mitte  käes,  jalas  ega  seljas,  vaid  on  ainult  meie  aju  konstruktsioon?
[...]
Isadepäeve-eri: meeste jõudlusest faktipõhiselt

Isadepäeve-eri: meeste jõudlusest faktipõhiselt

30.10.2017
Varsti on käes isadepäev, aga selles videos tahan ma rääkida sellest, miks paljud poisid ja mehed, kes oma isale õnne soovivad, ise kunagi neid õnnesoove vastu võtta ei saa.
[...]
Kuidas jaanide ajal eneseväärikust säilitada

Kuidas jaanide ajal eneseväärikust säilitada

17.06.2019
Jaanipäev on tulekul ja kui on üks püha, kus tunneme kollektiivset kohustust kõvasti napsu võtta, siis see ongi just jaanipäev. Rohke alkoholitarvitamisega ei pane me korralikku põntsu...
[...]
Kas sina elad mõtestatud elu? Raamatusoovitus!

Kas sina elad mõtestatud elu? Raamatusoovitus!

20.03.2018
Oled sa nõus, et meest käivitavaks jõuks ei ole mitte naudinguiha, nagu arvas Freud ega võimuiha, mida väitis Adler, vaid soov elada mõtestatud ja eesmärgipärast elu?
[...]
Kuidas King of Spades on tehtud
kingofspades

Kuidas King of Spades on tehtud

06.05.2016
Selleks, et mõista, kuidas King of Spadesi toodetakse, tahame avada Sulle meie tehase virtuaalväravad ning kutsuda Sind ringkäigule meie tehasesse.
[...]
Pika autosõidu vältel meel erk ja vaim puhanud. Kuidas see võimalik on?

Pika autosõidu vältel meel erk ja vaim puhanud. Kuidas see võimalik on?

20.11.2017
Kuidas hoida pika roolisoleku ajal meel ergas, vaim värske ning tunda end ka peale mitmetunnist sõitu energilise ja teotahtelisena.
[...]
Harjumuse tekitamise väljakutse: Plank

Harjumuse tekitamise väljakutse: Plank

06.03.2017
Plank ​parandab oluliselt su üldfüüsilist vormi ja enesetunnet ning ei võta päevas rohkem kui viis minutit. Tundub mõistliku uue harjumusena, eks?
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Vahesumma:
Mine ostukorvi Jätka ostmist