Unes õppimine on võimalik

05.03.2019
Unes õppimine on võimalik
Telli King of Spades siit


Oled ka sina mõelnud, kui kahju on, et Aldous Huxley 1960-ndatel välja käidud ulmeidee, et inimene on võimeline õppima ka magades – hüpnopeedia – ei vasta tõele.... või kas ei vasta?

Paljud meist on kunagi kooli ajal õppinud keeli, mille hilisem ülivähene praktika on taseme uuesti sisuliselt nulli viinud.

Kuna aga võõrkeelte valdamine on asi, millele üks härrasmees võiks rõhku panna, siis heaks meetodiks hakata vanu asju uuesti meelde tuletama, on igapäevaselt korrata-õppida 100 uut sõna ja see on raske – nii aja leidmise kui progresseerumise koha pealt. Nii olekski suurepärane, kui me suudaks ka unes nn. passiivselt õppida. See teeks protsessi oluliselt tõhusamaks.

Veidi süvenemist teadusuuringutes ja tuleb välja, et juba 2014. aastast alates on mitmed uuringud näidanud, et päeval õpitud sõnavara une ajal üle kuulamine aitab nende kinnistumisele oluliselt kaasa. Hämmastav – see muudab asju oluliselt!

Et sellest veel vähe oleks, siis Berni ülikooli teadlased suutsid vaid kuu aega tagasi esimese linnukesena näidata, et unes täiesti uue sõnavara omandamine on samuti võimalik. Ja seda peeti varasemalt ilmvõimatuks.

Katses osalenutele lasti une ajal keelepaare, kus esimene sõna oli väljamõeldud keeles ja teine saksa keeles. Ärkvel olles suutsid katsealused aga juhusest parema täpsusega neid tehissõnu sõnu kategoriseerida, kuuldes neid nüüd enda teada alles esimest korda.

Selge, et see õppimine polnud sama tõhus kui ärkvelolekul ning on vaja veel uuringuid, mis sama efekti suudaks korrata, kuid kogu selle info valguses – proovi vähemalt oma lõunauinakud produktiivsemaks muuta, hoides klapid peas ning pannes oma lindistusse juba õpitud võõrkeelsete sõnade hulka ka enda jaoks uusi. Teadusele tuginedes kiirendad nii oma õppeprotsessi märgatavalt, selleks lisa-ärkvelolekuaega pühendamata.

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
  1. Implicit Vocabulary Learning during Sleep Is Bound to Slow-Wave Peaks. Züst et al., 2019, Current Biology 29, 541–553 February 18, 2019

  2. Boosting Vocabulary Learning by Verbal Cueing During Sleep. Schreiner T1, Rasch B2. Cereb Cortex. 2015 Nov;25(11):4169-79. doi: 10.1093/cercor/bhu139. Epub 2014 Jun 23.

  3. Memory Consolidation Is Linked to Spindle-Mediated Information Processing during Sleep. Caireny et al. Current Biology 28, 948-954

  4. S.A. Cairney, J.M. Sobczak, S. Lindsay, M.G. Gaskell Mechanisms of memory retrieval in slow-wave sleep Sleep, 40 (2017)

  5. J.D. Rudoy, J.L. Voss, C.E. Westerberg, K.A. Paller Strengthening individual memories by reactivating them during sleep Science, 326 (2009), p. 1079

Oled skeptiline?

See on mõistetav ja mõistlik, kuna toidulisanditurg on täis tooteid, mille kvaliteet ja toime on küsitavad. King of Spadesi aluspõhimõteteks on aga ausus ja läbipaistvus.

Veendu selles ise, klõpsates allpool asuvatele sind huvitavatele küsimustele ning luba mul isiklikult lahti seletada, kas ja kuidas saab King of Spades sulle abiks olla. Minu mehesõna.

Mikk-Alvar Olle
King of Spades asutaja

 

Vaata, kuidas King of Spades sind aidata saab
Klõpsa videoakna all asuvatele sulle olulistele küsimustele ja meie asutaja Mikk vastab sulle.

play_arrowKuidas mina King of Spadesist kasu saan?1:31

play_arrowKui kiiresti ma mõjusid tunnen?0:36

play_arrowKas tervislikust toitumisest ei piisa?0:25

play_arrowKas King of Spades on teaduspõhine?0:43

play_arrowKas ma peangi jääma King of Spadesi võtma?0:48

play_arrowKuidas King of Spadesi toodetakse?0:52

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Kikkpoksikuulsus Mirkko Moisar räägib edu alustest ja King of Spadesist

Kikkpoksikuulsus Mirkko Moisar räägib edu alustest ja King of Spadesist

02.10.2017
Eesti edukamaid ja tuntumaid kikkpoksijaid Mirkko Moisar on inspireeriv, teotahteline ja sirgjooneline. Mikk küsis küsimusi ja Mirkko vastas.
[...]
Tõsta oma füüsilist võimsust vähem kui 1 euroga

Tõsta oma füüsilist võimsust vähem kui 1 euroga

04.09.2018
Võib tunduda uskumatu, kuid usutavasti odavaim füüsilise võimsuse ja vastupidavuse tõstmise vahend on naatriumvesinikkarbonaat..... ehk tavaline söögisooda.
[...]
Kuidas King of Spades on tehtud
kingofspades

Kuidas King of Spades on tehtud

06.05.2016
Selleks, et mõista, kuidas King of Spadesi toodetakse, tahame avada Sulle meie tehase virtuaalväravad ning kutsuda Sind ringkäigule meie tehasesse.
[...]
Sinu kõige tähtsamad viis sekundit päevas, iga päev!

Sinu kõige tähtsamad viis sekundit päevas, iga päev!

24.07.2017
Selles videos tahan ma sulle tutvustada sinu päeva kõige olulisemat viite sekundit, mis koheselt alandab stressitaset, distantseerib sind su igapäevaprobleemidest...
[...]
Kuidas su keha tegelikult liikuma peaks

Kuidas su keha tegelikult liikuma peaks

21.08.2018
Mitte kunagi inimkonna ajaloo jooksul pole me söönud nii palju ja liikunud nii vähe kui praegu. Seetõttu oleme ära unustanud, kuidas meie keha tegelikult peaks liikuma.
[...]
Kallis, see auto on tervise huvides!

Kallis, see auto on tervise huvides!

04.04.2017
Meile meestena meeldivad võimsad ja kiired autod, kuid tihtipeale ei soeta me neid endale, kuna “teised arvavad, et ma kompenseerin”, “naine ei luba”...
[...]
Miks sa ei tunne meditatsiooni positiivset mõju

Miks sa ei tunne meditatsiooni positiivset mõju

13.08.2018
Kui meditatsioonil on nii suur mehe suutlikkust ja tervist toetav efekt, siis miks sina seda usutavasti ei tunne?
[...]
Miku joogisoovitused Jaanipäevaks mittekarsklastele, et säilitada purunematu keha ja vaim.

Miku joogisoovitused Jaanipäevaks mittekarsklastele, et säilitada purunematu keha ja vaim.

18.06.2017
Ei ole saladus, et Jaanidel tarbitakse ka üpris palju alkohoolseid jooke...
[...]