Unes õppimine on võimalik

05.03.2019
Unes õppimine on võimalik
Telli King of Spades siit


Oled ka sina mõelnud, kui kahju on, et Aldous Huxley 1960-ndatel välja käidud ulmeidee, et inimene on võimeline õppima ka magades – hüpnopeedia – ei vasta tõele.... või kas ei vasta?

Paljud meist on kunagi kooli ajal õppinud keeli, mille hilisem ülivähene praktika on taseme uuesti sisuliselt nulli viinud.

Kuna aga võõrkeelte valdamine on asi, millele üks härrasmees võiks rõhku panna, siis heaks meetodiks hakata vanu asju uuesti meelde tuletama, on igapäevaselt korrata-õppida 100 uut sõna ja see on raske – nii aja leidmise kui progresseerumise koha pealt. Nii olekski suurepärane, kui me suudaks ka unes nn. passiivselt õppida. See teeks protsessi oluliselt tõhusamaks.

Veidi süvenemist teadusuuringutes ja tuleb välja, et juba 2014. aastast alates on mitmed uuringud näidanud, et päeval õpitud sõnavara une ajal üle kuulamine aitab nende kinnistumisele oluliselt kaasa. Hämmastav – see muudab asju oluliselt!

Et sellest veel vähe oleks, siis Berni ülikooli teadlased suutsid vaid kuu aega tagasi esimese linnukesena näidata, et unes täiesti uue sõnavara omandamine on samuti võimalik. Ja seda peeti varasemalt ilmvõimatuks.

Katses osalenutele lasti une ajal keelepaare, kus esimene sõna oli väljamõeldud keeles ja teine saksa keeles. Ärkvel olles suutsid katsealused aga juhusest parema täpsusega neid tehissõnu sõnu kategoriseerida, kuuldes neid nüüd enda teada alles esimest korda.

Selge, et see õppimine polnud sama tõhus kui ärkvelolekul ning on vaja veel uuringuid, mis sama efekti suudaks korrata, kuid kogu selle info valguses – proovi vähemalt oma lõunauinakud produktiivsemaks muuta, hoides klapid peas ning pannes oma lindistusse juba õpitud võõrkeelsete sõnade hulka ka enda jaoks uusi. Teadusele tuginedes kiirendad nii oma õppeprotsessi märgatavalt, selleks lisa-ärkvelolekuaega pühendamata.

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
  1. Implicit Vocabulary Learning during Sleep Is Bound to Slow-Wave Peaks. Züst et al., 2019, Current Biology 29, 541–553 February 18, 2019

  2. Boosting Vocabulary Learning by Verbal Cueing During Sleep. Schreiner T1, Rasch B2. Cereb Cortex. 2015 Nov;25(11):4169-79. doi: 10.1093/cercor/bhu139. Epub 2014 Jun 23.

  3. Memory Consolidation Is Linked to Spindle-Mediated Information Processing during Sleep. Caireny et al. Current Biology 28, 948-954

  4. S.A. Cairney, J.M. Sobczak, S. Lindsay, M.G. Gaskell Mechanisms of memory retrieval in slow-wave sleep Sleep, 40 (2017)

  5. J.D. Rudoy, J.L. Voss, C.E. Westerberg, K.A. Paller Strengthening individual memories by reactivating them during sleep Science, 326 (2009), p. 1079

UUDISKIRI

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Oled skeptiline?

See on mõistetav ja mõistlik, kuna toidulisanditurg on täis tooteid, mille kvaliteet ja toime on küsitavad. King of Spadesi aluspõhimõteteks on aga ausus ja läbipaistvus.

Veendu selles ise, klõpsates allpool asuvatele sind huvitavatele küsimustele ning luba mul isiklikult lahti seletada, kas ja kuidas saab King of Spades sulle abiks olla. Minu mehesõna.

Mikk-Alvar Olle
King of Spades asutaja

 

Vaata, kuidas King of Spades sind aidata saab
Klõpsa videoakna all asuvatele sulle olulistele küsimustele ja meie asutaja Mikk vastab sulle.

play_arrowKuidas mina King of Spadesist kasu saan?1:31

play_arrowKui kiiresti ma mõjusid tunnen?0:36

play_arrowKas tervislikust toitumisest ei piisa?0:25

play_arrowKas King of Spades on teaduspõhine?0:43

play_arrowKas ma peangi jääma King of Spadesi võtma?0:48

play_arrowKuidas King of Spadesi toodetakse?0:52

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Eriepisood: kuidas sünnib King of Spadesi video

Eriepisood: kuidas sünnib King of Spadesi video

05.02.2018
See viis minutit, mille me soovime iganädalaselt Sinu ajast sisustada King of Spadesi videoga jõudluse ja suutlikkuse tõstmisest, kätkeb endas tegelikult...
[...]
Mehelik viljakus - purunematu keha ja vaimu oluline osa

Mehelik viljakus - purunematu keha ja vaimu oluline osa

24.04.2017
Viljakus ei ole oluline vaid siis, kui soovid lapsi saada, peegeldades tegelikult küllalt täpselt sinu üldist vaimset ja füüsilist vormi.
[...]
Me kõik kardame midagi. Millised on sinu hirmud?

Me kõik kardame midagi. Millised on sinu hirmud?

08.01.2018
Usutavasti võib neid mehi, kes midagi ei karda, leida vaid Himaalaja mägede koobastest, mungarüü seljas ning jalad Lootose asendis.
[...]
Milline on sinu sisemine Defender?

Milline on sinu sisemine Defender?

24.12.2017
Meie meestena ning legendaarne Land Rover Defender jagame paljuski sama DNA’d – oleme sihipäraselt konstrueeritud avastama...
[...]
King of Spadesi enneolematu sooduskampaania

King of Spadesi enneolematu sooduskampaania

07.04.2019
Soovin Sulle ühena esimestest teada anda, et just nüüdsama alustasime King of Spadesi enneolematu hinnakampaaniaga, kus üks karp maksab vaid 39 EUR.
[...]
Sina versus Defender - teeme võidu!

Sina versus Defender - teeme võidu!

28.05.2018
Ehk  mäletad  –  eelmise  aasta  lõpus  tutvustas  Mikk  enda  äsja  soetatud  Land  Rover  Defenderit,  mille  seisukord  oli  kõike  muud  kui  hea...
[...]
Millised tehnikavidinad aitavad Sind lähemale purunematusele

Millised tehnikavidinad aitavad Sind lähemale purunematusele

06.02.2017
Vaata, millised tehnikavidinad aitavad meil olla tugevamad, tervemad ja energilisemad.
[...]
Otse ja filtrita - Mikk külaliseks podcastis Tamara Talks

Otse ja filtrita - Mikk külaliseks podcastis Tamara Talks

13.06.2018
Kiiresti  populaarsust  koguv  podcast  (taskuhääling)  Tamara  Talks  kutsus  Miku  külla  jagama  King  of  Spadesi  saamislugu...
[...]