Miks tugevad päeval tukastavad?

17.10.2018
Miks tugevad päeval tukastavad?
Telli King of Spades siit


Kui me näeme pärastlõunal tukastavat inimest, eriti tööpeäval, tekib kohe küsimus, mille arvelt see aeg võetakse ja et kes töö ära teeb. Ja meie, ettevõtlikud mehed, üldiselt vaatame sellisele põõnamisele kui laiskusele ja logardlusele.

Tegelikkus on aga teine. Nimelt näitavad paljud teadusuuringud, et just pealelõunane tukastamine parandab oluliselt ärksust, kontsentratsioonivõimet, õpivõimet, õpitu kinnistumist ja kehalist suutlikkust ning muudab su vähem impulsiivseks.

Nii on tukastamine olnud paljude suurte meeste – USA presidentidest (JFK, Lyndon Johnson, Ronald Reagan jne.), teadlaste (Thomas A. Edison jne.) ja väekomandörideni (Napoleon Bonaparte, Stonewall Jackson jt.) välja – päeva lahutamatuks osaks. Loomulikult ei saa unustada Sir Winston Churchilli, kes sellest lausa omaette rituaali tegi. Päevane tukastamine lihtsalt parandab su üleüldist sooritusvõimet.

Oluline on aga tukastamise pikkus. Et vältida uneinertsi, kus ärkad halva tuju ning kerge segadustundega, peaks vältima ärkamist sügava une faasis. Nii oleks hea hoida oma tukastamised kas alla 20 minuti, kus sa ei ole jõudnud veel sügava une faasi siseneda) või siis 90 minutit, mil jõuad magada ära terve unetsükli. On leidnud aga teaduslikku kinnitust, et isegi 6-minutiline tukastamine toob endaga kaasa vaimse võimekuse tõusu.

Ühtlasi aitab tukastamine vähendada üldisest unevõlast tulenevat suutlikkuse langust – ja kui paljud meist saavad käe püsti tõsta ja öelda, et nad saavad öösel piisavalt und? Ilmselt mitte paljud.

Muidugi – kui sul väsimust ei ole, ei pea sa üritama jõuga tukastada, kuid kindlasti ei tasu unele vastu võidelda. Pigem lase 10-20 minutiks silm looja ning su produktiivsus tõuseb tunduvalt.

Niisiis võta tukastamise stigmatiseerimise asemel see hoopis enda arsenali kui võimas relv oma vaimse ja füüsilise võimekuse tõstmiseks ning tee päevane kerge uinak ilma igasuguste süümepiinadeta. Selle kaotatud 20 minutit teed pärast läbi paremate otsuste ja kiirema tegutsemise kuhjaga tasa.

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
  1. The impact of frequent napping and nap practice on sleep-dependent memory in humans. McDevitt EA1,2, Sattari N1,3, Duggan KA1,4, Cellini N5, Whitehurst LN1, Perera C1, Reihanabad N1, Granados S1, Hernandez L1,3, Mednick SC6,7. Sci Rep. 2018 Oct 10;8(1):15053.

  2. Effects of Napping on Alertness, Cognitive, and Physical Outcomes of Karate Athletes. Daaloul H1, Souissi N2, Davenne D1. Med Sci Sports Exerc. 2018 Sep 19.

  3. The role of a short post-lunch nap in improving cognitive, motor, and sprint performance in participants with partial sleep deprivation. Waterhouse J1, Atkinson G, Edwards B, Reilly T. J Sports Sci. 2007 Dec;25(14):1557-66.

  4. Alertness management: strategic naps in operational settings. Rosekind MR1, Smith RM, Miller DL, Co EL, Gregory KB, Webbon LL, Gander PH, Lebacqz JV. J Sleep Res. 1995 Dec;4(S2):62-66.

  5. Napping to modulate frustration and impulsivity: A pilot study☆ Jennifer R. Goldschmied ⁎,1, Philip Cheng 2, Kathryn Kemp 3, Lauren Caccamo 3, Julia Roberts 3, Patricia J. Deldin 4 Department of Psychology, University of Michigan, 530 Church St., Ann Arbor, MI 48109, United States.

  6. LAHL, O. , WISPEL, C. , WILLIGENS, B. and PIETROWSKY, R. (2008), An ultra short episode of sleep is sufficient to promote declarative memory performance. Journal of Sleep Research, 17: 3-10.

  7. Good sleep, bad sleep! The role of daytime naps in healthy adults. Dhand R1, Sohal H. Curr Opin Pulm Med. 2006 Nov;12(6):379-82.

  8. Petit E, Mougin F, Bourdin H. A 20-min nap in athletes changes subsequent sleep architecture but does not alter physical performances after normal sleep or 5-h phase-advance conditions. Eur J Appl Physiol. 2014;114(2):305–315.

  9. Davies D, Graham K, Chow C. The effect of prior endurance training on nap sleep patterns. Int J Sports Physiol Perform. 2010;5(1):87–97.

Oled skeptiline?

See on mõistetav ja mõistlik, kuna toidulisanditurg on täis tooteid, mille kvaliteet ja toime on küsitavad. King of Spadesi aluspõhimõteteks on aga ausus ja läbipaistvus.

Veendu selles ise, klõpsates allpool asuvatele sind huvitavatele küsimustele ning luba mul isiklikult lahti seletada, kas ja kuidas saab King of Spades sulle abiks olla. Minu mehesõna.

Mikk-Alvar Olle
King of Spades asutaja

 

Vaata, kuidas King of Spades sind aidata saab
Klõpsa videoakna all asuvatele sulle olulistele küsimustele ja meie asutaja Mikk vastab sulle.

play_arrowKuidas mina King of Spadesist kasu saan?1:31

play_arrowKui kiiresti ma mõjusid tunnen?0:36

play_arrowKas tervislikust toitumisest ei piisa?0:25

play_arrowKas King of Spades on teaduspõhine?0:43

play_arrowKas ma peangi jääma King of Spadesi võtma?0:48

play_arrowKuidas King of Spadesi toodetakse?0:52

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Milline on sinu sisemine Defender?

Milline on sinu sisemine Defender?

24.12.2017
Meie meestena ning legendaarne Land Rover Defender jagame paljuski sama DNA’d – oleme sihipäraselt konstrueeritud avastama...
[...]
Tipp-eSportlane: “Olen treeninud ka 14 tundi ööpäevas”

Tipp-eSportlane: “Olen treeninud ka 14 tundi ööpäevas”

05.06.2018
Meeldib  see  meile  või  mitte,  aga  infotehnoloogia  ajastu  on  tulnud  selleks,  et  jääda.  Nii  on  paratamatu  ka  see,  et  sport,  õigemini  üks  selle  haru,  on  kolinud  virtuaalruumi...
[...]
Iidsed bakterid sinu rakkudes – sinu jõu ja võimsuse allikas (ja kuidas nende eest hoolitseda)

Iidsed bakterid sinu rakkudes – sinu jõu ja võimsuse allikas (ja kuidas nende eest hoolitseda)

08.08.2017
Kas teadsid, et kogu oma energia ja võimsuse oled sa võlgu iidsele bakterile, mis aegade jooksul on saanud meie raku üheks osaks...
[...]
Nelja nädalaga jääauku. Miks küll?

Nelja nädalaga jääauku. Miks küll?

01.01.2018
Täna on 31. detsember, kell on vähem kui 10.00 hommikul ning täna saab mul täis esimene aasta end teadlikult külma veega karastamisest. Selle tähistamiseks sõidangi praegu Pirita Jahisadamasse...
[...]
Minu hommikurutiin purunematu keha ja vaimu saavutamiseks

Minu hommikurutiin purunematu keha ja vaimu saavutamiseks

16.05.2017
Me King of Spadesis mitte ainult ei räägi, kuidas saavutada suuremat jõudlust, vaid elame ka ise nende põhimõtete järgi. Seekordses videos näitabki Mikk...
[...]
Kasutajakogemus: pokkerimängija Carlos Laasi räägib fookusest pokkeris ja King of Spadesist

Kasutajakogemus: pokkerimängija Carlos Laasi räägib fookusest pokkeris ja King of Spadesist

06.11.2017
Carlos Laasi on pokkerimängija, kes ühe elumuutva sündmuse – isaks saamise – hakul tegi ka teise, muutes kardinaalselt oma tõekspidamisi, elustiili...
[...]
Sina versus Defender - teeme võidu!

Sina versus Defender - teeme võidu!

28.05.2018
Ehk  mäletad  –  eelmise  aasta  lõpus  tutvustas  Mikk  enda  äsja  soetatud  Land  Rover  Defenderit,  mille  seisukord  oli  kõike  muud  kui  hea...
[...]
Kuidas mu talisuplus läks ning parim nõuanne edukaks ja produktiivseks 2019. aastaks.

Kuidas mu talisuplus läks ning parim nõuanne edukaks ja produktiivseks 2019. aastaks.

09.01.2019
„Nalja teete või? Kindlasti mitte!“ See oli mõte ja tunne, mis mind esimese jaanuari hommikul Saaremaal GoSpa hotelli numbritoa akendelt...
[...]