Miks tugevad päeval tukastavad?

17.10.2018
Miks tugevad päeval tukastavad?
Telli King of Spades siit


Kui me näeme pärastlõunal tukastavat inimest, eriti tööpeäval, tekib kohe küsimus, mille arvelt see aeg võetakse ja et kes töö ära teeb. Ja meie, ettevõtlikud mehed, üldiselt vaatame sellisele põõnamisele kui laiskusele ja logardlusele.

Tegelikkus on aga teine. Nimelt näitavad paljud teadusuuringud, et just pealelõunane tukastamine parandab oluliselt ärksust, kontsentratsioonivõimet, õpivõimet, õpitu kinnistumist ja kehalist suutlikkust ning muudab su vähem impulsiivseks.

Nii on tukastamine olnud paljude suurte meeste – USA presidentidest (JFK, Lyndon Johnson, Ronald Reagan jne.), teadlaste (Thomas A. Edison jne.) ja väekomandörideni (Napoleon Bonaparte, Stonewall Jackson jt.) välja – päeva lahutamatuks osaks. Loomulikult ei saa unustada Sir Winston Churchilli, kes sellest lausa omaette rituaali tegi. Päevane tukastamine lihtsalt parandab su üleüldist sooritusvõimet.

Oluline on aga tukastamise pikkus. Et vältida uneinertsi, kus ärkad halva tuju ning kerge segadustundega, peaks vältima ärkamist sügava une faasis. Nii oleks hea hoida oma tukastamised kas alla 20 minuti, kus sa ei ole jõudnud veel sügava une faasi siseneda) või siis 90 minutit, mil jõuad magada ära terve unetsükli. On leidnud aga teaduslikku kinnitust, et isegi 6-minutiline tukastamine toob endaga kaasa vaimse võimekuse tõusu.

Ühtlasi aitab tukastamine vähendada üldisest unevõlast tulenevat suutlikkuse langust – ja kui paljud meist saavad käe püsti tõsta ja öelda, et nad saavad öösel piisavalt und? Ilmselt mitte paljud.

Muidugi – kui sul väsimust ei ole, ei pea sa üritama jõuga tukastada, kuid kindlasti ei tasu unele vastu võidelda. Pigem lase 10-20 minutiks silm looja ning su produktiivsus tõuseb tunduvalt.

Niisiis võta tukastamise stigmatiseerimise asemel see hoopis enda arsenali kui võimas relv oma vaimse ja füüsilise võimekuse tõstmiseks ning tee päevane kerge uinak ilma igasuguste süümepiinadeta. Selle kaotatud 20 minutit teed pärast läbi paremate otsuste ja kiirema tegutsemise kuhjaga tasa.

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
  1. The impact of frequent napping and nap practice on sleep-dependent memory in humans. McDevitt EA1,2, Sattari N1,3, Duggan KA1,4, Cellini N5, Whitehurst LN1, Perera C1, Reihanabad N1, Granados S1, Hernandez L1,3, Mednick SC6,7. Sci Rep. 2018 Oct 10;8(1):15053.

  2. Effects of Napping on Alertness, Cognitive, and Physical Outcomes of Karate Athletes. Daaloul H1, Souissi N2, Davenne D1. Med Sci Sports Exerc. 2018 Sep 19.

  3. The role of a short post-lunch nap in improving cognitive, motor, and sprint performance in participants with partial sleep deprivation. Waterhouse J1, Atkinson G, Edwards B, Reilly T. J Sports Sci. 2007 Dec;25(14):1557-66.

  4. Alertness management: strategic naps in operational settings. Rosekind MR1, Smith RM, Miller DL, Co EL, Gregory KB, Webbon LL, Gander PH, Lebacqz JV. J Sleep Res. 1995 Dec;4(S2):62-66.

  5. Napping to modulate frustration and impulsivity: A pilot study☆ Jennifer R. Goldschmied ⁎,1, Philip Cheng 2, Kathryn Kemp 3, Lauren Caccamo 3, Julia Roberts 3, Patricia J. Deldin 4 Department of Psychology, University of Michigan, 530 Church St., Ann Arbor, MI 48109, United States.

  6. LAHL, O. , WISPEL, C. , WILLIGENS, B. and PIETROWSKY, R. (2008), An ultra short episode of sleep is sufficient to promote declarative memory performance. Journal of Sleep Research, 17: 3-10.

  7. Good sleep, bad sleep! The role of daytime naps in healthy adults. Dhand R1, Sohal H. Curr Opin Pulm Med. 2006 Nov;12(6):379-82.

  8. Petit E, Mougin F, Bourdin H. A 20-min nap in athletes changes subsequent sleep architecture but does not alter physical performances after normal sleep or 5-h phase-advance conditions. Eur J Appl Physiol. 2014;114(2):305–315.

  9. Davies D, Graham K, Chow C. The effect of prior endurance training on nap sleep patterns. Int J Sports Physiol Perform. 2010;5(1):87–97.

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Tõsta oma füüsilist võimsust vähem kui 1 euroga

Tõsta oma füüsilist võimsust vähem kui 1 euroga

04.09.2018
Võib tunduda uskumatu, kuid usutavasti odavaim füüsilise võimsuse ja vastupidavuse tõstmise vahend on naatriumvesinikkarbonaat..... ehk tavaline söögisooda.
[...]
Reisil olles korralik trenn vaid 10 minutiga

Reisil olles korralik trenn vaid 10 minutiga

01.04.2019
Oled tööreisil või pikal nädalavahetusel teises linnas – kas see tähendab, et pead trennitegemisest väikese pausi võtma? Loomulikult mitte.
[...]
Unustatud näoilme, mis vabastab rahuloluhormoonid

Unustatud näoilme, mis vabastab rahuloluhormoonid

09.04.2018
Kas sa soovid endas vallandada heaolu- ja õnnehormoone, alandada stressitaset ning kõige tipuks olla mõjukam ning panna teised endasse positiivselt suhtuma?
[...]
Miks mobiiltelefon teeb sind nõrgaks ja viljatuks... ja kuidas seda vältida (ei, mobiili võid alles jätta)

Miks mobiiltelefon teeb sind nõrgaks ja viljatuks... ja kuidas seda vältida (ei, mobiili võid alles jätta)

20.02.2017
Kindlasti tead, et mobiiltelefonid, sülearvutid...
[...]
Mõõda enda närvisüsteemi robustsust...pulsivööga

Mõõda enda närvisüsteemi robustsust...pulsivööga

04.02.2019
Pulsivööd kasutatakse enamasti kalorikulu mõõtmiseks, kuid tegelikult on tal üks...vaat et olulisemgi kasutusvõimalus veel...
[...]
Kas kriitika halvab sageli ka sind?

Kas kriitika halvab sageli ka sind?

16.07.2018
Asi, millest tänapäeva maailmas puudu ei ole, on kriitika. Peamiselt tänu sotsiaalmeedia platvormidele on igal inimesel hääletoru, millega oma negatiivset arvamust avaldada...
[...]
Kolm mehelikku, stiilset ja tervislikku kingiideed sõbrapäevaks

Kolm mehelikku, stiilset ja tervislikku kingiideed sõbrapäevaks

01.02.2017
Otsides sõbrapäeva lähenedes kingiideid kõige olulisemale mehele enda elus, olgu selleks isa, vend, elukaaslane, äripartner või suisa sina ise...
[...]
Füsioterapeut Georg Laasiku viis harjutust King of Spadesi meestele

Füsioterapeut Georg Laasiku viis harjutust King of Spadesi meestele

13.11.2017
Pikad autosõidud, koosolekutel ja töölaua taga istumised ning muud sundasendid on tänapäeval paratamatus. Need aga tekitavad pihaspingeid...
[...]