Tervislikku eluviisi pole olemas

09.09.2019
Tervislikku eluviisi pole olemas

Ikka ja jälle räägivad nii tervishoiutöötajad kui inimesed tänavalt tervislikust elustiilist ning sellest, kuidas just needsamad tervislikud eluviisid ainuisikuliselt hoiavad haigused eemal, lihastoonuse hea ning meele rõõmsa. Mikk, King of Spadesi asutaja räägib, miks on sellega raske nõustuda.

„ Ma soovin rääkida, miks „tervislikud eluviisid“ on nagu lumeinimene või Loch Nessi koletis – kõik räägivad nendest, aga tegelikult pole neid olemas.

Kõige lihtsam definitsioon tervislike eluviiside kohta on „mõõdukus kõiges“. Lisaks sellele, et see on juba põhimõtteliselt vale – on olemas asju, mis on eranditult kahjulikud (näiteks hüdrogeenitud rasvad) – on selle definitsiooni propageerijatel mõõdukuse mõõdupuud minu kogemuste põhjal erinevas kohas. Kui nad räägivad spordist, on mõõdukas nädalas üks 5km kepikõnniring, aga kui räägitakse alkoholist, siis kaks pudelit õlut õhtu kohta.

Oluliselt adekvaatsem definitsioon tervislike eluviiside kohta on, kui ei jooda ega suitsetata, süüakse kvaliteetsest toorainest tehtud toitu, tehakse mõõdukalt sporti, puhatakse piisavalt ning evitakse head sotsiaalelu.

Teooriana on see tore, kuid mina ütlen, et see on vastuolus kõrge saavutusvajadusega mehe loomusega ning seetõttu meile utoopia. Minu nägemus on, et inimene peab pidevalt arenema – saama paremaks. Õnn ei peitu kõige ideaalsem keskmik olemises vaid eneseteostuses, arenemises, milleski aina paremaks saamises.

Toome näiteks arstid. Kas sina soovid, et sind opereeriks kirurg, kes on ennast võimalikult väikese pingutusega ülikoolist ja residentuurist läbi vedanud ning kes katsub end töö juures mitte liigselt väsitada.... või hoopis oma ala fanaatik, kes näeb pidevalt meeletut vaeva oma niigi stressirohke töö kõrvalt veel juurde õppides? See aga lükkab doominona liikuma ka muu – sageli pole seltsielu jaoks piisavalt aega, puhkusest ja ideaalsest toitumisest rääkimata.

Või ei soosita intensiivset sporditegemist. Tõsi – see kulutab keha, kuid hoiab sageli ära energia kanaliseerimise, muudesse, oluliselt halvematesse tegevustesse nagu pidutsemisse või teleka vaatamisse. Just seetõttu pöörduvad paljud, kes soovivad mõnd pahe maha jätta, fanaatilise sporditegemise juurde. Kui võtta ajult ära midagi, mis talle seni väga meeldinud on ning tekitab heaolutunnet, peab talle midagi samaväärset, aga vähem kahjulikku, vastu andma. Kepikõnd ning metsas mustikate korjamine seda aga ei ole, erinevalt saavutusspordist ükskõik kui madalal tasemel.

Lisaks muidugi on selles definitsioonis „tervislik toitumine“, millest olen juba varem nii mõnegi video teinud. Jah, saame väita, et võib lähtuda mõnedest universaalsetest printsiipidest, mis ei ole kohutavad....kuid mis ei arvesta aga ka iga inimese personaalseid vajadusi, seda enam, kui inimese elustiil erineb nn. tavapärasest.

Tervislik ja optimaalne toitumine maratonijooksjal, raskejõustiklasel, kontoritöötajal, füüsilise töö tegijal ja nende sümbioosil on reaalsuses äärmiselt erinev ning see, mis ühele on tervislik, viib teise rasvumise ja II tüübi diabeedini.

Elu on kasvutsentriline kogemus, mitte mugavus- ja turvalisustsentriline. Kasv saavutatakse aga ainult läbi stressi ja läbi sellest taastumise tugevamaks saamise. Ja see toob endaga kaasa ohverdusi ning kaotusi, samas aga rahulolutunde ning teadmise oma tegelikust vaimsest ja füüsilisest jõudlusest. Just see ja mitte kõige keskmisem inimene olemine on minu hinnangul tervisliku, terve ning jõustava elustiili alus.

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Hinga nagu Ameerika eriüksuslane (ja Hollandi imemees)

Hinga nagu Ameerika eriüksuslane (ja Hollandi imemees)

23.01.2017
Kuidas muuta vaid hingamisega stressitaset, end pingelisteks olukordadeks ette valmistada ning tugevdada immuunsüsteemi – seda kõike läbi hingamise?
[...]
Miks sa ei tunne meditatsiooni positiivset mõju

Miks sa ei tunne meditatsiooni positiivset mõju

13.08.2018
Kui meditatsioonil on nii suur mehe suutlikkust ja tervist toetav efekt, siis miks sina seda usutavasti ei tunne?
[...]
Millal teed häid, millal aga halbu otsuseid

Millal teed häid, millal aga halbu otsuseid

12.02.2018
Selles videos räägin ma sulle millestki, mis ei lase sul ei äris, eraelus kui spordisaalis optimaalseid otsuseid vastu võtta. 
[...]
Vabariigi sünnipäeva eri: kas alkohol teeb sind paksuks?

Vabariigi sünnipäeva eri: kas alkohol teeb sind paksuks?

20.02.2017
Usutavasti on pea iga mittekarsklasest mees, kes siiski enda tervisest ja välimusest lugu peab, töönädala lõpus ühe lõõgastava dringi ajal mõelnud...
[...]
Tee ise: tõeliselt maitsvad (ja kvaliteetsed!) proteiinibatoonid

Tee ise: tõeliselt maitsvad (ja kvaliteetsed!) proteiinibatoonid

27.03.2017
Kiire elutempo juures ei jõua me sageli süüa, rääkimata õigete asjade söömisest. Poelettidel saada olevad valgubatoonid, mis tunduvad...
[...]
Minu hommikurutiin purunematu keha ja vaimu saavutamiseks

Minu hommikurutiin purunematu keha ja vaimu saavutamiseks

16.05.2017
Me King of Spadesis mitte ainult ei räägi, kuidas saavutada suuremat jõudlust, vaid elame ka ise nende põhimõtete järgi. Seekordses videos näitabki Mikk...
[...]
Sina versus Defender - teeme võidu!

Sina versus Defender - teeme võidu!

28.05.2018
Ehk  mäletad  –  eelmise  aasta  lõpus  tutvustas  Mikk  enda  äsja  soetatud  Land  Rover  Defenderit,  mille  seisukord  oli  kõike  muud  kui  hea...
[...]
Alista oma tugevaim vastane ühe tõhusa võttega

Alista oma tugevaim vastane ühe tõhusa võttega

04.06.2019
Suure saavutusvajadusega meestena, ehk isegi maksimalistidena, on kõige suurem takistus meie ja eesmärkide vahel me ise. Me oleme enda vastu palju nõudlikumad kui keegi teine...
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Vahesumma:
Mine ostukorvi Jätka ostmist