Suve varjatud mõjud Su mehelikule võimsusele

02.07.2019
Suve varjatud mõjud Su mehelikule võimsusele


Suvi on kahtlemata õues ja looduses olemise, päikesevannide võtmise ning valguse periood, millel on meie üldisele heaolule palju positiivset anda. Samas peidab suvi endas ka olulisi varjatud negatiivseid mõjusid meie, meeste, võimsusele ja jõudlusele. Käsitleme neist siinkohal kolme olulisemat:
 

1 ) Suvel lähevad paljud meist üle „suvisele elustiilile“, mis tegelikult pole midagi muud kui ettekääne loobuda oma senisest struktureeritud päevakavast ning alandada enda standardeid nii tarbitava toidu ja joogi kui ka treeningute osas. Ka populaarne väide „liigun suvel rohkem väljas“ tähendab sageli vaid ümber grilli tiirutamist. Nii on enamus meestest suvel selges ülekaloraažis. Aga vaid 1000-1500kcal igapäevast liigset energia ülejääki, mida on väga lihtne alanenud füüsilise aktiivsuse, jäätise, õlu ning searibiga esile kutsuda, kulmineerub uuringutele tuginedes vaid kaheksa nädalaga 4kg puhta rasvamassi juurdekasvus.

On selge, et suvel võib ja peabki lubama endale rohkem spontaansust ning ehk ka vabadust trenni ja toitumise poolelt, kuid suur viga oleks köis kontrollimatult lohisema lasta ning loobuda oma struktureeritud päevakavast täielikult. Sügisel 4-6 kg rasva põletamine on raske ja kurnav tegevus.

2 ) Suvel palavaga on oluline piisav vedeliku tarbimine ning mugavaim viis seda teha on juua vett, mis enamasti on plastpudelis. Sa ei peaks seda aga tegema. Keskmiselt joome ning sööme endale sisse 50 000 plastiku mikroosakest aastas, millest enamus tuleb just plastpudelisse villitud mineraalveest. 50 000 plastikuosakest tähendab aga seda, et nädalas joome endale sisse 5 grammi ehk terve krediitkaardi jagu plastikut. Aastas aga tervelt veerand kilo! Kui aga kogu su joogiveevajadus saaks kaetud plastpudelitest oleva veega, oleks see kogus topeltsuur.

Plastikut peame meestena aga võimalusel vältima, kuna seal sees olevad BPA ning ftalaadid on östrogeense toimega ning vähendavad nii viljakust kui meessuguhormooni testosterooni taset

Parimaks viisiks oma joogijanu kustutada on kraanivesi, mille tarbimisel väheneb meie mikroplastiku organismi sattumine enam kui 10x – 4000 osakeseni aastas. Niisiis võta plastpudelis mineraalvee asemel kaasa hoopis kas klaaspudel või metallist sheiker (nagu King of Spades Goblet) ning täida seda jooksvalt kraaniveega.3 ) Suvel on väga oluline end Päikeselt tulevate UV-kiirte eest kaitsta, et vältida nii naha kiiremat vananemist kui vähitekke ohtu. Päikesekaitsekreemid ei ole aga võrdsed ega võrdselt head. Saame eristada kaht tüüpi – füüsiliste blokaatoritega ning keemiliste blokaatoritega kaitsekreemid.

Füüsiliste blokaatorite puhul (tsinkoksiid, titaandioksiid) moodustub nahale kerge hele kiht, mis peegeldab UV-kiirgust tagasi. Nii tsink kui titaan ei imendu eriti naha sisse ning toimemehhanismina peegeldavad UV-kiiri tagasi. Tänu nendele omadustele võib neid pidada tervisele ohutuks. Samas – valge kirme nahal ei ole väga ihaldusväärne ning nii on enamus päikesekaitsekreeme keemiliste blokaatoritega.

Need imenduvad naha sisse ning toimivad käsnadena, „imades“ UV-kiired enda sisse. Samas näitab aina kuhjuv uuringutepagas seda, et vähemalt osad neist keemilistest blokaatoritest imenduvad ka vereringesse ning toimivad hormonaalsüsteemi segajatena ning on ka neurotoksilised. Hiljuti on selle teema tõsiselt käsile võtnud USA toidu- ja ravimiamet FDA, kes on probleemile tähelepanu juhtinud ning kutsub üles tegema keemiliste blokaatorite kohta lisauuringuid

Seda öelnud – keemilised blokaatorid on siiski paremad kui UV-kiirgus kaitsmata nahale, kuid nende kasutamist võiks mehise jõudluse seisukohast tugevasti piirata.

Parim viis end Päikese halbade mõjude eest kaitsta on aga...riietus. Peale seda, kui oled võtnud 15-30 minutit päikesevanne, tõmba selga hästi istuv ja kvaliteetne linane särk, pane pähe Panama kaabu, ette päikeseprillid ning naudi ilusat suvepäeva basseini ääres või rannas ilma riskita päikesepõletusele.

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Shinrin-yoku – teie uus terapeut, härrad!

Shinrin-yoku – teie uus terapeut, härrad!

15.01.2018
Vaid 0.01% sellest ajast, kui hakkasime teistest primaatidest edasi arenema, oleme elanud linnastunud ühiskonnas. Kogu ülejäänud aeg on inimese...
[...]
Sa ise ei kontrolligi enda tuju ja tundeid. Seda teevad hoopis bakterid sinu kõhus!

Sa ise ei kontrolligi enda tuju ja tundeid. Seda teevad hoopis bakterid sinu kõhus!

06.10.2019
Sa küll arvad, et suudad enda tuju kontrollida ning õnn ja heaolu on lõppkokkuvõttes meie endi teha, siis sa eksid.
[...]
Tipp-eSportlane: “Olen treeninud ka 14 tundi ööpäevas”

Tipp-eSportlane: “Olen treeninud ka 14 tundi ööpäevas”

05.06.2018
Meeldib  see  meile  või  mitte,  aga  infotehnoloogia  ajastu  on  tulnud  selleks,  et  jääda.  Nii  on  paratamatu  ka  see,  et  sport,  õigemini  üks  selle  haru,  on  kolinud  virtuaalruumi...
[...]
Reisil olles korralik trenn vaid 10 minutiga

Reisil olles korralik trenn vaid 10 minutiga

01.04.2019
Oled tööreisil või pikal nädalavahetusel teises linnas – kas see tähendab, et pead trennitegemisest väikese pausi võtma? Loomulikult mitte.
[...]
Ära enam iial läbi kuku

Ära enam iial läbi kuku

30.07.2019
„See on võimatu!“ ütleb enamus inimesi, kui nad kuulevad, et läbikukkumisi on võimalik pea sajaprotsendiliselt vältida, mõistmata, et kaotamine ja läbikukkumine ei ole üks ja seesama.
[...]
Taastu eelmisest õhtust kui härrasmees

Taastu eelmisest õhtust kui härrasmees

23.07.2018
Nagu sa võibolla tead, siis põhimõtteliselt kõik meelemürgid löövad meie jõudlusesse mõlke. Ja mida vanemaks me saame, seda selgemini tunneme me...
[...]
Kuidas saavutasid Sparta sõdalased purunematu keha ja vaimu?

Kuidas saavutasid Sparta sõdalased purunematu keha ja vaimu?

23.01.2017
Kui üks ühiskond on viinud maskuliinse eluviisi ekstremismi, on selleks kahtlemata Sparta. Kuigi tihti portreteeritakse spartalasi kui verejanulisi barbareid...
[...]
Käntsakas punast liha – vähitekitaja või mehine suutäis?

Käntsakas punast liha – vähitekitaja või mehine suutäis?

26.03.2018
Ehk mäletad, et mõni aeg tagasi lisas Maailma Tervishoiuorganisatsioon punase liha vähki tekitavate “ainete” nimekirja...
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Vahesumma:
Mine ostukorvi Jätka ostmist