Kas sina elad mõtestatud elu? Raamatusoovitus!

20.03.2018
Kas sina elad mõtestatud elu? Raamatusoovitus!
Telli King of Spades siit


Seekord tahan ma tutvustada sulle üht raamatut, millel on võime su elu,õigemini suhtumist sellesse. Selleks raamatuks on psühhiaater Viktor Frankli “Man’s Search for Meaning” ehk tõlkes siis “Mees otsimas tähendust”. See raamat on võimsate näidetega illustreeritud sissejuhatus Frankli loodud Psühhoteraapia Viini Kolmandasse Koolkonda, logoteraapiasse, mille mõtteks on, et mehe liikumapanevaks jõuks ei ole mitte naudingusoov, nagu väitis Freud, ega soov saada aina suuremat võimu, nagu väitis Adler, vaid soov leida elus tähendus.

Frankli logoteraapia järgi on kõige rahuldustpakkuvam elu see, kus me suudame igale oma teole anda eesmärgi ja tähenduse ning lahti mõtestada meie endaga toimuvad sündmused.

Frankl, kes veetis II Maailmasõja ajal aastaid natsi-Saksamaa koonduslaagrites, sai oma teooriat seal kõige karmimates tingimustes proovile panna nii enda peal kui vaadeldes kaasvange. Ta märkas, et hoolimata kõige hirmsamatest õudustest oli ellujäämisvõimalus oluliselt suurem neil, kes suutsid oma kannatused mõtestada ja kes suutsid leida, mille nimel elada. Sellised mehed olid optimistlikumad, elujõulisemad ja säilitavad inimliku kvaliteedi ka kõige keerulisemates oludes.

Ka Nietzsche ütles: “See, kel on, mille nimel elada, suudab taluda peaaegu igasuguseid tingimusi, kuidas elada.” Siin raamatus kirjeldabki Frankl nii elu koonduslaagris kui toob paralleele, kuidas logoteraapia – tähenduse leidmine ja mõtestamine – suudab vastupidavana hoida igas olukorras.

Kuigi raamat on lühike, ei ole võimalik seda ühes videos täielikult lahti jutustada ja selle asemel annan ma edasi peamised mõtted, mida võiksid endasse võtta ja loodetavasti on see piisav, äratamaks sinus raamatu vastu huvi, nii et sa selle ise ostaksid.
 

  1. Mehe käigus hoidvaks või sütitavaks jõuks on elada enda jaoks lahti mõtestatud elu ja et me tunneks elu ees vastutust. Enamus meist elab Frankli järgi aga eksistentsiaalses vaakumis, kus mees ei tea, mida ja miks ta tahab teha ning selle asemel teeb seda, mida teised temalt soovivad või ootavad.

  2. Ei ole üldist elu mõtet, vaid see sõltub eluetapist ning on seetõttu pidevas muutumises. Õigemini – päris elu mõte avaldub elu lõpus tehtule tagasi vaadates. Frankl pakub aga välja kolm hooba läbi mille eluetapilist mõtestatust saab leida:
  • Läbi töö või tegude (kirurg mõtestab enda töö läbi teiste inimeste päästmise).

  • Läbi tunnete, eelkõige armastuse inimese vastu (mõistad, et sinul on oma armastatud inimesele pakkuda midagi unikaalset, mida kellelgi teisel ei ole ja väärtustad läbi selle enda eksistentsi).

  • Läbi kannatuste. Tihti arvatakse, et logoteraapia ongi vaid kannatuste õilistamine, kuid tegelikult toonitab Frankl, et ise kannatuste otsimine on masohhism. Kui leiad end aga kohutavas situatsioonis, mille üle sul puudub igasugune kontroll, nagu Franklil viibimine koonduslaagris, tuleb seda näha kui võimalust kasvada sisemiselt – pöörata katastroof sisemiseks triumfiks ja olla kõigist sinuga juhtuvatest asjadest vaimselt üle.
  1. Elu tähenduse otsimine ja leidmine ei pööra sind mitte homoöstaasi – õndsasse rahutundesse, vaid tekitab sisemisi pingeid. Just need pinged, erinedes oluliselt neist pingetest, mida tekitab eksistentsiaalne vaakum, motiveerivadki meest pingutama ja eesmärke saavutama

  2. Kõigi meie elud on erinevad, me kõik oleme unikaalsed ja meil kõigil on elule või maailmale midagi olulist anda. Seetõttu saame teistelt suurtelt meestel vaid inspiratsiooni ammutada, mitte aga proovida nende elu emuleerida. Peame ise enda jaoks enda elu mõtestama ja seadma enda unikaalsed eesmärgid. Selline lähenemine võtab ära sotsiaalse surve, mida tänapäeva maailmas on külluses ning lubab meil enda elu elada läbi kõrgete moraalinormide, aususe ja julguse.


Juhul, kui need mõtted, mis on vaid pinnavirvendus selle raamatu kogu sisust, sulle huvi pakkusid, võin väita, et “Man’s search for meaning” on sulle üks võimsamaid raamatuelamusi.

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Energiat napib ja tuju on morn? Leidsime ühe süüdlase üles!

Energiat napib ja tuju on morn? Leidsime ühe süüdlase üles!

22.01.2018
Kuidas valguse puudumine, aga ka valgus valel ajal su võimsust ja suutlikkust mõjutab. 
[...]
Ilma ilustamata – mis kasu Flagship Sulle toob

Ilma ilustamata – mis kasu Flagship Sulle toob

10.06.2019
Me kutsume Flagshipi täielikuks toetus- ja taastuskompleksiks nõudliku elustiiliga mehele, kuid kõiki kirjanduslikke ilustusi kõrvale jättes – millist reaalset kasu Sina võid sellest tootest oodata?
[...]
King of Spades Tournamentiga stiilne Goblet tasuta kaasa.

King of Spades Tournamentiga stiilne Goblet tasuta kaasa.

03.08.2019
Praegu on suurepärane aeg uus King of Spades Tournament omal nahal järgi proovida, sest vähemalt kahe paki ostul paneme Sinu tellimusele stiilse metallist sheikeri...
[...]
Kuidas põletada kaks korda kiiremini rasva ja hoogustada lihaskasvu.

Kuidas põletada kaks korda kiiremini rasva ja hoogustada lihaskasvu.

13.11.2018
Tegemist on teaduslikult tõestatud kontseptsiooniga, mis viib su sportlikud ja esteetilised resultaadid hoopis teisele tasemele. Ja seda hoolimata su senisest treeningstaažist.
[...]
Miku joogisoovitused Jaanipäevaks mittekarsklastele, et säilitada purunematu keha ja vaim.

Miku joogisoovitused Jaanipäevaks mittekarsklastele, et säilitada purunematu keha ja vaim.

18.06.2017
Ei ole saladus, et Jaanidel tarbitakse ka üpris palju alkohoolseid jooke...
[...]
Kuidas kõige tõhusamalt endale uus hea harjumus sisse juurutada (ei, “21 päeva uue harjumuseni” on müüt)

Kuidas kõige tõhusamalt endale uus hea harjumus sisse juurutada (ei, “21 päeva uue harjumuseni” on müüt)

06.03.2017
Otsustusvõime ja tahtejõud on päeva lõikes lõplikud ressursid ja seetõttu on suurem osa...
[...]
Vabariigi sünnipäeva eri: kas alkohol teeb sind paksuks?

Vabariigi sünnipäeva eri: kas alkohol teeb sind paksuks?

20.02.2017
Usutavasti on pea iga mittekarsklasest mees, kes siiski enda tervisest ja välimusest lugu peab, töönädala lõpus ühe lõõgastava dringi ajal mõelnud...
[...]
Tipptriatleet: Aastatepikkuse töö päevaga kokku varisemine on hoop, millest on raske taastuda

Tipptriatleet: Aastatepikkuse töö päevaga kokku varisemine on hoop, millest on raske taastuda

19.10.2019
Raido Luuk on Eesti paremikku kuuluv triatleet, kes on enda toetuseks valinud King of Spadesi lisandid
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Vahesumma:
Mine ostukorvi Jätka ostmist