Mõõda enda närvisüsteemi robustsust...pulsivööga

04.02.2019
Mõõda enda närvisüsteemi robustsust...pulsivööga


Pulsivööd kasutatakse enamasti kalorikulu mõõtmiseks, kuid tegelikult on tal üks...vaat et olulisemgi kasutusvõimalus veel – temaga saab mõõta südame löögisageduse muutlikkust ehk HRV’d (ing. k. Heart Rate Variability).

Mis see on, kuidas see toimib ning miks seda üldse mõõtma peaks? Lihtsustatult öeldes – tänu pulsivööle saame me läbi elektrokardiogrammi väga tõsiseltvõetavaid andmeid selle kohta, millises seisus on meie autonoomne närvisüsteem – kas me oleme stressis ja peame lõdvemalt võtma, oleme stressist taastumas ja peame samuti lõdvemalt võtma või on autonoomne närvisüsteem täielikult taastunud ning valmisolek uutele stressoritele vastu astumiseks maksimaalne.

Kui sa tead, milline on sinu autonoomse närvisüsteemi seis ja sätid oma toimetusi, trenne ja taastumist sellele vastavalt, suudad ennetada ülekoormusest tingitud haigusi, vigastusi ja vaimset läbipõlemist ning saad sel viisil enda tulemuslikkust maksimeerida.

Kuidas HRV’d mõõta? Selleks on vaja mõnda elektrokardiogrammi seadet, soovitavalt pulsivööd, kuna see on tavainimesele kätte saadavatest vahenditest kõige täpsem, ning mobiilirakendust, mis seda mõõdab. Kuna põhimõtteliselt kasutavad kõik rakendused sama HRV algoritmi, ei ole väga suurt vahet, millist neist kasutada.

Võimalikult täpsete tulemuste jaoks peab mõõtmisprotsessi võimalikult standardiseerima, kuna HRV on väga tundlik ja manipuleeritav parameeter, sõltudes kellaajast, kehaasendist, hingamisrütmist ja paljust muust. Seeõttu on võrreldavate tulemuste saamiseks mõistlik seda teha kohe hommikul peale tõusmist, täpselt samal kellaajal ja samas kehaasendis – proovides selle juures mitte mõelda eesootavatele päevategemistele. Mõõtmisprotseduur kestab olenevalt kasutatavast rakendusest vaid mõne minuti.

Peale mõõtmisprotsessi viskab rakendus sulle ette terve rea keerulisi andmeid, millest sa õnneks mitte midagi teadma ei pea. Me (teadus) oskame seoses HRV’ga mõõta paljusid erinevaid parameetreid, aga me täpselt ei tea, mis signaalidest nad koosnevad, kuidas neid puhastada ning kuidas pärisellu rakendada.

Küll aga teame me kindlalt seda, et läbi HRV mõõtmise saame kätte parasümpaatilise närvisüsteemi aktiivsuse ning sellest saab piisava täpsusega tuletada, kas me oleme stressis, stressist taastumas...või täielikult taastunud. Need andmed teisendatakse rakenduse poolt üldskooriks – tavaliselt suurim ja rasvaseim number tulemustes – ning just see on see, mida jälgima pead.

Kindlasti tuleb silmas pidada seda, et HRV on väga individuaalne ning võrdlus käib ainult iseendaga. Mobiilirakendused pakuvad tavaliselt ka oma kasutajate üldistatud demograafilisi andmeid, millega saad enda tulemusi võrrelda, kuid pigem on see indikatsioon, mitte hinnang sinu tulemustele.

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
  1. McCraty R, Shaffer F. Heart Rate Variability: New Perspectives on Physiological Mechanisms, Assessment of Self-regulatory Capacity, and Health risk. Glob Adv Health Med. 2015;4(1):46-61.

  2. Lehrer PM, Gevirtz R. Heart rate variability biofeedback: how and why does it work?. Front Psychol. 2014;5:756. Published 2014 Jul 21. doi:10.3389/fpsyg.2014.00756

  3. Dillon A, Kelly M, Robertson IH, Robertson DA. Smartphone Applications Utilizing Biofeedback Can Aid Stress Reduction. Front Psychol. 2016;7:832. Published 2016 Jun 17. doi:10.3389/fpsyg.2016.00832

  4. https://www.health.harvard.edu/blog/heart-rate-variability-new-way-track-well-2017112212789

  5. Heart rate variability in smokers, sedentary and aerobically fit individuals. Gallagher D1, Terenzi T, de Meersman R. Clin Auton Res. 1992 Dec;2(6):383-7

  6. Dong JG. The role of heart rate variability in sports physiology. Exp Ther Med. 2016;11(5):1531-1536

  7. Shaffer F, Ginsberg JP. An Overview of Heart Rate Variability Metrics and Norms. Front Public Health. 2017;5:258. Published 2017 Sep 28. doi:10.3389/fpubh.2017.00258

  8. Stress and Heart Rate Variability: A Meta-Analysis and Review of the Literature. Kim HG1, Cheon EJ2, Bai DS3, Lee YH2, Koo BH1. Psychiatry Investig. 2018 Mar;15(3):235-245. doi: 10.30773/pi.2017.08.17. Epub 2018 Feb 28

  9. https://bengreenfieldfitness.com/podcast/self-quantification-podcasts/a-deep-dive-into-hrv-the-myths-truths-of-heart-rate-variability-testing

Oled skeptiline?

See on mõistetav ja mõistlik, kuna toidulisanditurg on täis tooteid, mille kvaliteet ja toime on küsitavad. King of Spadesi aluspõhimõteteks on aga ausus ja läbipaistvus.

Veendu selles ise, klõpsates allpool asuvatele sind huvitavatele küsimustele ning luba mul isiklikult lahti seletada, kas ja kuidas saab King of Spades sulle abiks olla. Minu mehesõna.

Mikk-Alvar Olle
King of Spades asutaja

 

Vaata, kuidas King of Spades sind aidata saab
Klõpsa videoakna all asuvatele sulle olulistele küsimustele ja meie asutaja Mikk vastab sulle.

play_arrowKuidas mina King of Spadesist kasu saan?1:31

play_arrowKui kiiresti ma mõjusid tunnen?0:36

play_arrowKas tervislikust toitumisest ei piisa?0:25

play_arrowKas King of Spades on teaduspõhine?0:43

play_arrowKas ma peangi jääma King of Spadesi võtma?0:48

play_arrowKuidas King of Spadesi toodetakse?0:52

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Tee otsuseid nagu miljardär

Tee otsuseid nagu miljardär

15.05.2018
Mikk  räägib  seekordses  videos,  kuidas  võtab  otsuseid  vastu  isetehtud  (self-made)  USA  ärihiid  David  Osborn,  kellele  kuulub  Ameerika  üks  suuremaid  kinnisvaravahendusfirmasid  ning  osalusi  veel  ligi 30...
[...]
Hea vorm hoolimata ülesöömisest. On see võimalik?

Hea vorm hoolimata ülesöömisest. On see võimalik?

03.04.2018
Pikad lihavõttepühad on läbi ja paljud meist tunnevad kindlasti, et see andis kõva tagasilöögi soovile minna suvele vastu heas kerges sportlikus vormis.
[...]
Kas tead, mis une ajal su keha ja vaimuga tegelikult toimub?

Kas tead, mis une ajal su keha ja vaimuga tegelikult toimub?

27.11.2017
Uni on paljudele meist reservuaar, kust töödele ja tegemistele aega juurde napsata. “Välja puhata” jõuab ju ka millalgi hiljem.
[...]
Mõtteviis, mis toob talisupluse väljakutsel edu

Mõtteviis, mis toob talisupluse väljakutsel edu

10.12.2018
Oled meie 1. jaanuari talisupluse väljakutse vastu võtnud? Võimas! See näitab, et oled teadlikult valmis oma mugavustsoonist välja astuma...
[...]
Isadepäeve-eri: meeste jõudlusest faktipõhiselt

Isadepäeve-eri: meeste jõudlusest faktipõhiselt

30.10.2017
Varsti on käes isadepäev, aga selles videos tahan ma rääkida sellest, miks paljud poisid ja mehed, kes oma isale õnne soovivad, ise kunagi neid õnnesoove vastu võtta ei saa.
[...]
Kuidas kõige tõhusamalt endale uus hea harjumus sisse juurutada (ei, “21 päeva uue harjumuseni” on müüt)

Kuidas kõige tõhusamalt endale uus hea harjumus sisse juurutada (ei, “21 päeva uue harjumuseni” on müüt)

06.03.2017
Otsustusvõime ja tahtejõud on päeva lõikes lõplikud ressursid ja seetõttu on suurem osa...
[...]
Insener Priit Pihlakas: ”Miks mina kasutan King of Spadesi”

Insener Priit Pihlakas: ”Miks mina kasutan King of Spadesi”

04.09.2017
Insener ja ettevõtja räägib, miks tema kasutab King of Spadesi ning milliste väljakutsete ja pingetega tuleb tal oma eesmärkide saavutamiseks silmitsi seista.
[...]
Käntsakas punast liha – vähitekitaja või mehine suutäis?

Käntsakas punast liha – vähitekitaja või mehine suutäis?

26.03.2018
Ehk mäletad, et mõni aeg tagasi lisas Maailma Tervishoiuorganisatsioon punase liha vähki tekitavate “ainete” nimekirja...
[...]