Kas su kõhus on liitlased või vaenlased?

18.09.2017
Kas su kõhus on liitlased või vaenlased?


Tere! Mina olen Mikk King of Spadesist ja selles videos räägin ma, kuidas su pärisperemehed elavad su kõhus ja mõjutavad su stressitaset, hormonaaltasakaalu ja veel palju muudki. Need peremehed on bakterid, koondnimetusega soolestiku mikrobioota (ehk vanema nimega kõhu mikrofloora), nende kogumass võib olla 1-2 kg ehk sama palju kui su ajul. Kaasaegses teaduses käsitletakse seda bakterite massi lausa inimese organina.

Ehk sa teadsid, et need bakterid toetavad seedeprotsesse ja immuunsüsteemi, aga kas sa teadsid ka seda, et nad suudavad mõjutada su aju biokeemiat. See tähendab, et kui su heade ja halbade bakterite omavaheline delikaatne tasakaal on rikutud, väheneb su õppimisvõime, tõuseb stressi- ja ärevuse tase ning muutub su mehelik hormonaaltasakaal viisil, mida sa kindlasti ei soovi. Ühtlasi nõrgestab see su metabolismi ja soodustab rasvumist. Seda tasakaalu mõjutab negatiivselt igasuguste antibakteriaalsete hügieenitoodete kasutamine, mida on meil aastakümneid teha kästud, antibiootikumide kasutamine, toksiinid nagu pestitsiidid, psüühiline stress.

Nii peame leppima tõsiasjaga, et me ei olegi tihti iseenda peremehed. Me saame vaid omalt poolt teha seda, et hoiame heade bakterite – eriti lactobacilluse ja bifidobakterite taseme kõrgel. Aga kuidas seda teha?
 

 • Probiootikumid. Probiootikumid on põhimõtteliselt “head bakterid kapslis”, millega saame oma kõhu mikrofloorat turgutada. Neid ei pea võtma kogu aeg, kuid vahel, näiteks aastas korra, eriti aga peale antibiootikumide kuuri, võiksid sa nad oma menüüsse lülitada.

 • Polüfenoolid. Neist tegin ma oma eelmise video, kui sa seda näinud ei ole, siis vaata kindlasti järgi. Polüfenoolid, mida saad kohvist, marjadest ja suurel hulgal ka King of Spadesist on soolestikubakteritega suured sõbrad. Nad, näiteks King of Spadesis olev resveratrool, toetavad heade bifidobakterite ja lactobacilluse kasvu ning haigusttekitavate bakterite hääbumist.

 • Fermenteeritud toidud. Keefir, maitsestamata naturaalne jogurt, hapukapsas, hapukurk... need kõik aitavad sul säilitada soolestikus heade bakterite rohkearvulisust.


Meile meeldib inimestena mõelda, et oleme looduse kroonid, kuid tegelikult on meie suutlikkus ja jõudlus väga suures sõltuvuses sellest, kui terved on mikrosoopilised bakterid meie kõhus.

Vähem vaimset stressi, vähem pestitsiide, rohkem fermenteeritud toitu, rohkem polüfenoole ja oled teinud juba suure sammu selles suunas, et need imepisikesed tegelased su kõhus ei saaks takistuseks su eesmärkide saavutamisel, vaid vastupidi, aitaksid sind.

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
 1. Carabotti M, Scirocco A, Maselli MA, Severi C. The gut-brain axis: interactions between enteric microbiota, central and enteric nervous systems. Annals of Gastroenterology : Quarterly Publication of the Hellenic Society of Gastroenterology. 2015;28(2):203-209.

 2. The gut microbiome. Actis GC1. Inflamm Allergy Drug Targets. 2014;13(4):217-23.

 3. Influence of red wine polyphenols and ethanol on the gut microbiota ecology and biochemical biomarkers. María Isabel Queipo-Ortuño, María Boto-Ordóñez, Mora Murri, Juan Miguel Gomez-Zumaquero, Mercedes Clemente-Postigo, Ramon Estruch, Fernando Cardona Diaz, Cristina Andrés-Lacueva, and Francisco J Tinahones. Am J Clin Nutr June 2012 vol. 95 no. 6 1323-1334

 4. Impact of the gut microbiota on inflammation, obesity, and metabolic disease. Claire L. Boulangé, Ana Luisa Neves, Julien Chilloux, Jeremy K. Nicholson and Marc-Emmanuel Dumas. Genome Medicine 2016

 5. The gut microbiota: a major player in the toxicity of environmental pollutants? Sandrine P Claus, Hervé Guillou & Sandrine Ellero-Simatos. Biofilms and Microbiomes 2, Article number: 16003 (2016)

 6. Ozdal, Tugba et al. “The Reciprocal Interactions between Polyphenols and Gut Microbiota and Effects on Bioaccessibility.” Nutrients 8.2 (2016): 78. PMC. Web. 18 Sept. 2017.

 7. Organochloride pesticides modulated gut microbiota and influenced bile acid metabolism in mice. Liu Q1, Shao W2, Zhang C2, Xu C2, Wang Q3, Liu H2, Sun H3, Jiang Z4, Gu A5. Environ Pollut. 2017 Jul;226:268-276. doi: 10.1016/j.envpol.2017.03.068. Epub 2017 Apr 6.

 8. Selhub, Eva M, Alan C Logan, and Alison C Bested. “Fermented Foods, Microbiota, and Mental Health: Ancient Practice Meets Nutritional Psychiatry.” Journal of Physiological Anthropology 33.1 (2014): 2. PMC. Web. 18 Sept. 2017.

 9. Effects of resveratrol on gut microbiota and fat storage in a mouse model with high-fat-induced obesity. Qiao Y1, Sun J, Xia S, Tang X, Shi Y, Le G. Food Funct. 2014 Jun;5(6):1241-9. doi: 10.1039/c3fo60630a. Epub 2014 Apr 11.

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Kas su sõbrad on tahtmatult hoopis su vaenlased?

Kas su sõbrad on tahtmatult hoopis su vaenlased?

21.08.2017
Sõprus on, eriti meie – meeste – hulgas kui Püha Graal. Ja sõpru vajame me sotsiaalsete olenditena absoluutselt kindlasti. 
[...]
Energiat napib ja tuju on morn? Leidsime ühe süüdlase üles!

Energiat napib ja tuju on morn? Leidsime ühe süüdlase üles!

22.01.2018
Kuidas valguse puudumine, aga ka valgus valel ajal su võimsust ja suutlikkust mõjutab. 
[...]
Miks mu vorm paremaks ei lähe – ma ju toitun tervislikult?!

Miks mu vorm paremaks ei lähe – ma ju toitun tervislikult?!

22.01.2019
...see küsimus vaevab paljusid neid, kes on oma toidulaualt jätnud ära madalakvaliteetse nn. rämpstoidu, kuid ei suuda siiski...
[...]
Mehelik viljakus - purunematu keha ja vaimu oluline osa

Mehelik viljakus - purunematu keha ja vaimu oluline osa

24.04.2017
Viljakus ei ole oluline vaid siis, kui soovid lapsi saada, peegeldades tegelikult küllalt täpselt sinu üldist vaimset ja füüsilist vormi.
[...]
Tee otsuseid nagu miljardär

Tee otsuseid nagu miljardär

15.05.2018
Mikk  räägib  seekordses  videos,  kuidas  võtab  otsuseid  vastu  isetehtud  (self-made)  USA  ärihiid  David  Osborn,  kellele  kuulub  Ameerika  üks  suuremaid  kinnisvaravahendusfirmasid  ning  osalusi  veel  ligi 30...
[...]
Testi, kui hea on sinu käe-silma koordinatsioon!

Testi, kui hea on sinu käe-silma koordinatsioon!

12.12.2017
Teame, et mida vanemaks saab inimene, seda aeglasemaks tema reaktsioon mingile visuaalsele impulsile – näiteks rohelisele tulele valgusfooris – muutub...
[...]
Kas tead, mis une ajal su keha ja vaimuga tegelikult toimub?

Kas tead, mis une ajal su keha ja vaimuga tegelikult toimub?

27.11.2017
Uni on paljudele meist reservuaar, kust töödele ja tegemistele aega juurde napsata. “Välja puhata” jõuab ju ka millalgi hiljem.
[...]
Stress kiirendab vananemist. Vaata, kuidas mõjuvad ametiaastad USA presidentidele (ja ka sulle!)

Stress kiirendab vananemist. Vaata, kuidas mõjuvad ametiaastad USA presidentidele (ja ka sulle!)

27.02.2017
Kuigi see, et kõrge stress ja suur vastutusekoorem kiirendab vananemist kuni kaks korda...
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Vahesumma:
Mine ostukorvi Jätka ostmist