Sa ise ei kontrolligi enda tuju ja tundeid. Seda teevad hoopis bakterid sinu kõhus!

06.10.2019
Sa ise ei kontrolligi enda tuju ja tundeid. Seda teevad hoopis bakterid sinu kõhus!

Sa küll arvad, et suudad enda tuju kontrollida ning õnn ja heaolu on lõppkokkuvõttes meie endi teha, siis sa eksid. Seda teevad hoopis bakterid sinu kõhus.

Inimene peab end küll looduse krooniks, kuid alles üsna viimasel ajal on aina rohkem selgemaks saav tõsiasi, et paljusid protsesse, mida arvasime suutvat ise kontrollida, kontrollivad hoopis meie soolestiku bakterid – sealhulgas isegi tuju.

Kuidas võimalik on, et mikroskoopilised, teadvusetud olendid seda teha suudavad?

Teaduses on termin „aju-kõhu“ telg ja nagu nimigi ütleb, siis see on kanal, mida mööda aju ning soolestiku mikroobid läbi kesknärvisüsteemi omavahel suhtlevad – kusjuures infovahetus on mõlemasuunaline.

Kui meie aju tuvastab stressori, saadab ta signaali soolestiku bakteritele, kes hakkavad eritama vajalikke kemikaale selleks, et me stressoriga võimalikult hästi toime tuleksime. Kui aga stressisituatsioon vältab pikka aega – nädalaid, kuid või isegi aastaid – hakkab see meie soolestiku mikrobiootat lõhkuma ning viivad selle balansist välja.

Tulemuseks on see, et see bakterite keemiavabrik hakkab eritama kemikaale, mis hoopis põhjustavad meil tujukõikumisi, vaimset stressi, ärevust ning ka skisofreeniat. Ning isegi siis, kui väline stressor, mis selle düsbalansi põhjustas, on kadunud, oleme ikka tujutud, stressis ja ärevad. Nii satumegi tujukõikumiste, ärevuse ja depressiooni nõiaringi.

Loomulikult on enda soolestiku mikrobioota eest hoolitsemine ülioluline, aga vähemalt sama oluline on hoolitseda ka selle eest, et suuta manageerida pidevat stressi ning vähendada stressisignaale, mida aju meie soolestikubakteritele saadab. Kuigi seda ei ole lihtne teha, on hilisem tervisliku bakteripopulatsiooni taastamine kõhus veelgi raskem.

Üks tõhusamaid stressi maandajaid on meditatsioon ning hingamisharjutused, mille kohta King of Spadesi blogis ja YouTube kanalil on juba üksjagu materjali. Sport on samuti kahtlemata heaks stressimaandajaks, kuid ka siin valitseb tihhotoomia – tulemussport on tihtipeale ise hoopis stressi tekitajaks; ja kvaliteetaja veetmine oma pere ning sõpradega.

Paljudele väga stressirohket elustiili elavatele meestele aga kõigest sellest ei piisa. Just seetõttu on King of Spades Flagshipis väga suures koguses spetsiaalseid taimeekstrakte, näiteks ashwagandha, salvei ja ženšenn, mida teadus kutsub adaptogeenideks. Need ekstraktid aitavad teaduspõhiselt tõsta meie nii vaimset kui kehalist stressitaluvust, võttes maha palju stressiimpulsse, mis muidu võiksid sinu kõhu mikrobiootat kahjustada.

Loe King of Spades Flagshipi kohta lähemalt SIIT

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
  1. Foster, Jane A et al. “Stress & the gut-brain axis: Regulation by the microbiome.” Neurobiology of stress vol. 7 124-136. 19 Mar. 2017, doi:10.1016/j.ynstr.2017.03.001

  2. From gut dysbiosis to altered brain function and mental illness: mechanisms and pathways. G B Rogers, D J Keating, R L Young, M-L Wong, J Licinio & S Wesselingh. Molecular Psychiatryvolume 21, pages738–748 (2016)

  3. Liu, Lu, and Gang Zhu. “Gut-Brain Axis and Mood Disorder.” Frontiers in psychiatry vol. 9 223. 29 May. 2018, doi:10.3389/fpsyt.2018.00223

  4. Huang, Ting-Ting et al. “Current Understanding of Gut Microbiota in Mood Disorders: An Update of Human Studies.” Frontiers in genetics vol. 10 98. 19 Feb. 2019, doi:10.3389/fgene.2019.00098

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Miks valu eksisteerib ainult su peas (ja kuidas tugevat valu lahustada).

Miks valu eksisteerib ainult su peas (ja kuidas tugevat valu lahustada).

09.07.2018
Teadsid  sa  aga,  et  valu  ei  teki  mitte  käes,  jalas  ega  seljas,  vaid  on  ainult  meie  aju  konstruktsioon?
[...]
Kolm mehelikku, stiilset ja tervislikku kingiideed sõbrapäevaks

Kolm mehelikku, stiilset ja tervislikku kingiideed sõbrapäevaks

01.02.2017
Otsides sõbrapäeva lähenedes kingiideid kõige olulisemale mehele enda elus, olgu selleks isa, vend, elukaaslane, äripartner või suisa sina ise...
[...]
King of Spades Tournament – muutu tugevamaks, kiiremini

King of Spades Tournament – muutu tugevamaks, kiiremini

16.07.2019
Vaata videost, millised on Tournamenti toimeained ning kuidas nad just Sind aitavad.
[...]
Neli arenguetappi purunematuks vaimuks. Millises sina neist oled?

Neli arenguetappi purunematuks vaimuks. Millises sina neist oled?

13.06.2017
Nagu sa tead, siis King of Spadesi tunnuslause on “Purunematu keha ja vaim”. Tugev keha on asi, millest meil on kontseptuaalselt lihtne...
[...]
Miks me oleme nõrgemad kui meie isad ja vanaisad

Miks me oleme nõrgemad kui meie isad ja vanaisad

12.06.2018
Õpi videost, millisele hormoonile me võlgneme oma mehelikkuse, jõu, tugevuse ning soovi pidevalt edasi pürgida.
[...]
Taastu eelmisest õhtust kui härrasmees

Taastu eelmisest õhtust kui härrasmees

23.07.2018
Nagu sa võibolla tead, siis põhimõtteliselt kõik meelemürgid löövad meie jõudlusesse mõlke. Ja mida vanemaks me saame, seda selgemini tunneme me...
[...]
Kikkpoksikuulsus Mirkko Moisar räägib edu alustest ja King of Spadesist

Kikkpoksikuulsus Mirkko Moisar räägib edu alustest ja King of Spadesist

02.10.2017
Eesti edukamaid ja tuntumaid kikkpoksijaid Mirkko Moisar on inspireeriv, teotahteline ja sirgjooneline. Mikk küsis küsimusi ja Mirkko vastas.
[...]
Millal hakkavad mehe vaimsed ja füüsilised võimed langema?

Millal hakkavad mehe vaimsed ja füüsilised võimed langema?

27.03.2017
On mõnevõrra üllatav, et meie vaimsed võimed saavutavad oma tipu varem kui füüsilised võimed. 
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Vahesumma:
Mine ostukorvi Jätka ostmist