Sa ise ei kontrolligi enda tuju ja tundeid. Seda teevad hoopis bakterid sinu kõhus!

06.10.2019
Sa ise ei kontrolligi enda tuju ja tundeid. Seda teevad hoopis bakterid sinu kõhus!

Sa küll arvad, et suudad enda tuju kontrollida ning õnn ja heaolu on lõppkokkuvõttes meie endi teha, siis sa eksid. Seda teevad hoopis bakterid sinu kõhus.

Inimene peab end küll looduse krooniks, kuid alles üsna viimasel ajal on aina rohkem selgemaks saav tõsiasi, et paljusid protsesse, mida arvasime suutvat ise kontrollida, kontrollivad hoopis meie soolestiku bakterid – sealhulgas isegi tuju.

Kuidas võimalik on, et mikroskoopilised, teadvusetud olendid seda teha suudavad?

Teaduses on termin „aju-kõhu“ telg ja nagu nimigi ütleb, siis see on kanal, mida mööda aju ning soolestiku mikroobid läbi kesknärvisüsteemi omavahel suhtlevad – kusjuures infovahetus on mõlemasuunaline.

Kui meie aju tuvastab stressori, saadab ta signaali soolestiku bakteritele, kes hakkavad eritama vajalikke kemikaale selleks, et me stressoriga võimalikult hästi toime tuleksime. Kui aga stressisituatsioon vältab pikka aega – nädalaid, kuid või isegi aastaid – hakkab see meie soolestiku mikrobiootat lõhkuma ning viivad selle balansist välja.

Tulemuseks on see, et see bakterite keemiavabrik hakkab eritama kemikaale, mis hoopis põhjustavad meil tujukõikumisi, vaimset stressi, ärevust ning ka skisofreeniat. Ning isegi siis, kui väline stressor, mis selle düsbalansi põhjustas, on kadunud, oleme ikka tujutud, stressis ja ärevad. Nii satumegi tujukõikumiste, ärevuse ja depressiooni nõiaringi.

Loomulikult on enda soolestiku mikrobioota eest hoolitsemine ülioluline, aga vähemalt sama oluline on hoolitseda ka selle eest, et suuta manageerida pidevat stressi ning vähendada stressisignaale, mida aju meie soolestikubakteritele saadab. Kuigi seda ei ole lihtne teha, on hilisem tervisliku bakteripopulatsiooni taastamine kõhus veelgi raskem.

Üks tõhusamaid stressi maandajaid on meditatsioon ning hingamisharjutused, mille kohta King of Spadesi blogis ja YouTube kanalil on juba üksjagu materjali. Sport on samuti kahtlemata heaks stressimaandajaks, kuid ka siin valitseb tihhotoomia – tulemussport on tihtipeale ise hoopis stressi tekitajaks; ja kvaliteetaja veetmine oma pere ning sõpradega.

Paljudele väga stressirohket elustiili elavatele meestele aga kõigest sellest ei piisa. Just seetõttu on King of Spades Flagshipis väga suures koguses spetsiaalseid taimeekstrakte, näiteks ashwagandha, salvei ja ženšenn, mida teadus kutsub adaptogeenideks. Need ekstraktid aitavad teaduspõhiselt tõsta meie nii vaimset kui kehalist stressitaluvust, võttes maha palju stressiimpulsse, mis muidu võiksid sinu kõhu mikrobiootat kahjustada.

Loe King of Spades Flagshipi kohta lähemalt SIIT

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
  1. Foster, Jane A et al. “Stress & the gut-brain axis: Regulation by the microbiome.” Neurobiology of stress vol. 7 124-136. 19 Mar. 2017, doi:10.1016/j.ynstr.2017.03.001

  2. From gut dysbiosis to altered brain function and mental illness: mechanisms and pathways. G B Rogers, D J Keating, R L Young, M-L Wong, J Licinio & S Wesselingh. Molecular Psychiatryvolume 21, pages738–748 (2016)

  3. Liu, Lu, and Gang Zhu. “Gut-Brain Axis and Mood Disorder.” Frontiers in psychiatry vol. 9 223. 29 May. 2018, doi:10.3389/fpsyt.2018.00223

  4. Huang, Ting-Ting et al. “Current Understanding of Gut Microbiota in Mood Disorders: An Update of Human Studies.” Frontiers in genetics vol. 10 98. 19 Feb. 2019, doi:10.3389/fgene.2019.00098

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Vabariigi sünnipäeva eri: kas alkohol teeb sind paksuks?

Vabariigi sünnipäeva eri: kas alkohol teeb sind paksuks?

20.02.2017
Usutavasti on pea iga mittekarsklasest mees, kes siiski enda tervisest ja välimusest lugu peab, töönädala lõpus ühe lõõgastava dringi ajal mõelnud...
[...]
Nõuanne, mis teeb 2019. aastast sinu edukaima

Nõuanne, mis teeb 2019. aastast sinu edukaima

02.01.2019
„Nalja teete või? Kindlasti mitte!“ See oli mõte ja tunne, mis mind esimese jaanuari hommikul Saaremaal GoSpa hotelli numbritoa akendelt...
[...]
Kas su sõbrad on tahtmatult hoopis su vaenlased?

Kas su sõbrad on tahtmatult hoopis su vaenlased?

21.08.2017
Sõprus on, eriti meie – meeste – hulgas kui Püha Graal. Ja sõpru vajame me sotsiaalsete olenditena absoluutselt kindlasti. 
[...]
Janar Rückenberg: “Miks mina tarvitan King of Spadesi”

Janar Rückenberg: “Miks mina tarvitan King of Spadesi”

19.03.2017
Eesti ühe suurema jõutreeningu- ja üldkehalise ettevalmistuse teadmistepagasiga mees, kes on kirjutanud ka populaarse raamatu “Sinu parim vorm jõusaalist”...
[...]
Väljakutse: 100 kükki ja 50 kätekõverdust päevas

Väljakutse: 100 kükki ja 50 kätekõverdust päevas

17.04.2017
“Suurem lihasmass ja jõud ning madalam rasvaprotsent kõigest 8 nädalaga” kõlab nagu reklaamlause Teleturust. Ometi on see võimalik...
[...]
Võidab see, kellel on tugevaim psüühika

Võidab see, kellel on tugevaim psüühika

30.10.2018
Miks on meie, meeste, psüühika ja vaimne vastupidavus täna suuremate väljakutsete ees kui kunagi varem?
[...]
Karske aasta: kolme kuu muljed

Karske aasta: kolme kuu muljed

18.03.2019
King of Spadesi asutaja Mikk võttis endale karske aasta ning jagab nüüd, esimese kolme kuu möödudes, enda vahetuid muljeid läbi küsimuste, mis talle selle väljakutse jooksul kõige rohkem esitatud on.
[...]
Asenda oma mehine hommikusöök just sellega!

Asenda oma mehine hommikusöök just sellega!

01.08.2018
Soe suveilm toob endaga kaasa lisaks D-vitamiini varude täitmisele aga ka kaks olulist muutust meie suutlikkust oluliselt mõjutavas teguris – söömises.
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Vahesumma:
Mine ostukorvi Jätka ostmist